Dnes najčítanejšie
V piatok pribudlo 290 prípadov koronavírusu, najviac nakazených v Žilinskom kraji je na Orave

10 január 2020 - 12:54

VIDEO: Štrajk autodopravcov priniesol v Žiline obmedzenia aj menšie konfliktné situácie

Dnes približne o 9:30 hodine dorazili do Žiliny na Košickú ulicu nákladné vozidlá, ktorých prevádzkovatelia blokádou štrajkujú proti nárastu daňového zaťaženia ich podnikania a zároveň žiadajú pozastavenie výberu mýta pre zistenia o nehospodárnosti. Ministerstvo financií, na ktoré svoje požiadavky autodopravcovia z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) smerujú, bolo včera ochotné čiastočne vyhovieť.

Návrh na 12,5-percentné zníženie dane z motorových vozidiel, ktoré by sa týkalo nákladnej kamiónovej dopravy, ale UNAS odmietla a naďalej žiada polovičné zníženie cestnej dane. Autodopravcovia postupne tlak zvyšujú, dnes blokujú hlavné cestné ťahy, medzi ktoré patrí aj ulica Košická.

V našej čitateľskej ankete im podporu vyjadrila väčšina hlasujúcich. A to aj napriek tomu, že obmedzenia zasahujú všetkých vodičov na celom Slovensku. Blokované sú aj trasy v Považskej Bystrici či hraničné priechody na Makove, Svrčinovci a pri Trstenej.  

 

V Žiline blokujú nákladné vozidlá obojsmerne frekventovanú cestu I/18 v oblasti pod sídliskom Vlčince (za križovatkou pri Celulózke). Počas štrajku je obmedzená len nákladná doprava nad 3.5 tony, osobné autá a autobusy, rovnako aj záchranné zložky a nadrozmerný náklad z Prešova, prejdú a nebudú obmedzované.

Vodič zablokoval križovatku, polícia mu udelila pokutu

Podľa tvrdení štrajkujúcich vodičov sa mali dohodnúť s políciou na tom, že nákladnej doprave nebude umožnený prejazd cez križovatku. Trasou však prešlo niekolko kamiónov z areálu neďalekej firmy, čo podnietilo štrajkujúcich vodičov, aby čiastočne obmedzili prejazd cez križovatku. 

Ich cieľom bolo nechať voľný priestor vo veľkosti len pre osobné autá, po malej nezhode a hádke s policajtmi križovatku odblokovali. Vodičovi, ktorý križovatku zablokoval, uložila polícia pokutu. Štrajk je naplánovaný do 20:00 hod., ale dopravcovia nevylučujú, že bude pokračovať aj dlhšie.

Zdržanie sa tvorí na celej Košickej obojsmerne, niektoré nákladné autá sa otáčajú na miestach, kde ich usmerňuje polícia, iné kamióny čakajú v kolóne do skončenia štrajku. predbežne sa čaká do 30 minút osobná aj nákladná doprava, zdržanie sa prenáša aj na hlavnú križovatku na Košickej. 

Mesto Ružomberok zverejnilo fotografiu ciest, ktoré sú aktuálne prázdne, aby ukázalo kontrast ku klasickým piatkovým kolónam. 
581 zdieľaní

Dopravný servis
Bytčica
Uzavretá cesta
03:15
Rajecké Teplice
Uzavretá cesta
03:07
Bytčica
Uzavretá cesta
03:07
Rudinka
Zver pri ceste
01:38
Na Horevaží
Dopravná nehoda
21:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia