Dnes najčítanejšie
Na priechode pre chodcov v Žiline zrazilo osobné auto 18-ročnú ženu, vodič mal skúšku na alkohol negatívnu

04 december 2019 - 09:09

Mesto Žilina bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vyše 80 miliónov eur

Foto: Mesto Žilina bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vyše 80 miliónov eur
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Mesto Žilina bude v roku 2020 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom 80,58 milióna eur. Rozhodli o tom poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí sa v dňoch 2. a 3. decembra stretli na 10. rokovaní. Bežné príjmy mesta v budúcom roku tvoria spolu 77,30 milióna eur a kapitálové príjmy 190.000 eur. Bežné výdavky by mali tvoriť spolu 72,34 milióna eur a kapitálové výdavky 4,18 milióna eur.

Návrh rozpočtu na rok 2020 je oproti schválenému rozpočtu na tento rok vyšší o 6,98 milióna eur. Je však nižší ako upravený rozpočet na rok 2019 o sumu 7,82 milióna eur. Rozdiel vznikol z dôvodu, že do rozpočtu v roku 2019 boli zapojené nevyčerpané finančné prostriedky z rezervného fondu z predchádzajúcich rokov.

Pomalší rast príjmov a väčšie výdavky, ktoré samosprávam spôsobili legislatívne zmeny, bude musieť v budúcom roku mesto Žilina kompenzovať nárastom sadzieb miestnych daní a poplatkov, o ktorom rozhodli na zasadnutí mestskí poslanci.

Viac informácií nájdete v našom článku.

Úprava miestnych daní a poplatkov je plánovaná aj pre právnické osoby podnikajúce v Žiline. Navýšenie miestnych daní prinesie do budúcoročného mestského rozpočtu približne 3,5 milióna eur a teda výdavky približne 5 miliónov eur spojené s kompenzáciou opatrení v súvislosti s novelami zákonov pokryjú len čiastočne.

Poslanci v súvislosti so zvyšovaním miestnych daní presadili pozmeňujúci návrh, aby sa 30 percent vybratej sumy na dani z nehnuteľnosti vyčlenilo na investičné akcie v jednotlivých volebných obvodoch.

„Ak chceme naše mesto zodpovedne rozvíjať a zveľaďovať, musíme prijímať aj nepopulárne opatrenia ako reakciu na nezodpovednú politiku vlády. Chýbajúce prostriedky budeme musieť hľadať aj inak, než zvyšovaním daní. Ľudia si súčasné vedenie mesta zvolili preto, aby sme mesto rozvíjali a posúvali vpred, a to sme aj odhodlaní robiť,“ uviedol primátor Peter Fiabáne.

V programe rokovania sa mestské zastupiteľstvo zaoberalo aj návrhom všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa mení poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Na základe rozhodnutia poslancov by sa mal od budúceho roka zvýšiť mesačne o 54 centov. Ročne to bude predstavovať sumu 27,60 eur, dnes Žilinčania platia za komunálny odpad ročne 21,17 eur. Nárast poplatku súvisí so zvýšením celkových nákladov samosprávy, ktoré so zberom, uskladnením a likvidáciou odpadov súvisia.

Náklady na odpadové hospodárstvo v meste Žilina by mali v budúcom roku predstavovať sumu 3.655.000 eur. Približne 50-tisíc eur plánuje v budúcom roku investovať žilinská radnica do otvorenia dvoch nových zberných dvorov. Okrem nich chce za asi 100.000 eur vymeniť malé smetné nádoby, ktoré sú najmä v centre mesta a na verejných priestranstvách v zlom stave. Na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu by chcela samospráva využiť ďalších 100.000 eur.

Približne 1.700.000 eur poputuje na zber a vývoz komunálneho odpadu fyzických osôb, 850.000 eur na zber a vývoz komunálneho odpadu právnických osôb. Uloženie odpadu bude stáť 280.000 eur, teda o 120.000 eur viac ako tento rok. Približne 410.000 eur by chcelo mesto použiť na jarné, letné a jesenné čistenie, novinkou bude zber zeleného odpadu zo záhrad. Náklady na celkom 4 zberné dvory, z nich 2 nové, by mali byť 150.000 eur a umývanie kontajnerov bude stáť 25.000 eur.

Mestskí poslanci sa počas druhého rokovacieho venovali aj rozšíreniu systému zdieľania bicyklov BikeKIA v Žiline, žiadostiam o nenávratný finančný príspevok na viaceré investičné projekty v meste, návrhom na vyhlásenie architektonických súťaží vnútroblokov na sídlisku Vlčince a informatívnej správe o zmenách v organizačnom poriadku mesta.

Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Obchodná
Práca na ceste
15:45
Mojšova Lúčka
Kolóna
14:45
Strečno
Kolóna
14:23
Strečno
Kolóna
14:12
Radoľa
Práca na ceste
14:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina