Dnes najčítanejšie
Neznámy vodič nechal na železničnom priecestí odstavené auto bez značiek, prechádzajúci vlak doň narazil

09 december 2019 - 12:31

Na niektorých zastávkach v Žiline chýbajú prístrešky, pribudnú v rámci druhej etapy rekonštrukcie

Foto: Na niektorých zastávkach v Žiline chýbajú prístrešky, pribudnú v rámci druhej etapy rekonštrukcie
Foto: Jednou zo zastávok, kde chýba prístrešok, je Komenského.
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Pred dvoma rokmi hrozilo Žilinčanom, ktorí využívajú služby mestskej hromadnej dopravy, že zostanú počas sneženia či dažďu v zime bez možnosti schovať sa pod prístrešky. Na základe dlhodobej zmluvy, ktorá bola podpísaná ešte za primátora Jána Slotu, boli prístrešky vo vlastníctve súkromnej reklamnej spoločnosti.

Tá ich osadila a udržiavala výmenou za možnosť realizovať si na zastávkach predaj reklamnej plochy. Keď začalo mesto v roku 2016 zvažovať možnosť vypovedania končiacej nájomnej zmluvy, spoločnosť hrozila demontovaním prístreškov na nadchádzajúcu zimu. 


V októbri 2017 nakoniec zastupiteľstvo rozhodlo o predĺžení zmluvy výmenou za prevod zastávok do vlastníctva mesta. Postupne začala aj rekonštrukcia zastávok mestskej hromadnej dopravy v Žiline, ktorej prvá etapa je už ukončená a 26 zastávok stojí na svojich miestach. 

Zastávky pribudnú v ďalšej etape rekonštrukcie

V Žiline však zostali lokality, na ktorých dnes prístrešok nestojí a cestujúci sa nemajú kde skryť. Príkladom sú zastávky na Komenského ulici a na ulici Mateja Bela na Hájiku, prístrešky tu osadia až v rámci druhej fázy rekonštrukcie. Tá začne najskôr až o niekoľko mesiacov:

„Zastávky mestskej hromadnej dopravy na uliciach Mateja Bela a Komenského sú zahrnuté v rámci II. etapy rekonštrukcie zastávok MHD v meste Žilina. Bola spracovaná projektová dokumentácia, vydané povolenie na rekonštrukciu a následne mesto podalo žiadosť o nenávratný finančný prostriedok. Po schválení tejto žiadosti, teda získaní externých finančných prostriedkov z eurofondov, bude prebiehať verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác a potom realizácia,“ potvrdil hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík. 

Na ulici Mateja Bela bol osadený dočasný prístrešok, ktorý mestu zostal po výmene na zastávke Veľká Okružná pri Auparku. Mesto sa podľa slov hovorcu bude snažiť osadiť zastávky čo najskôr tak, ako tomu bolo v prípade prvej etapy:

„Časový horizont osadenia nových prístreškov je v tejto chvíli ťažké konkretizovať. Nemá byť aký dôvod zdržania v osadení, pretože I. etapa rekonštrukcie zastávok MHD je už za nami a všetkých 26 zastávok, ktoré boli zahrnuté v I. etape sú už osadené a stavebné práce ukončené. Dielo bolo odovzdané zhotoviteľom a mesto ho prevzalo,“ dodal hovorca.Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
06:00
Strečno
Prekážka na ceste
05:58
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Lavobrezná
Policajná hliadka
04:39
Priemyselná
Jama na ceste
02:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina