Dnes najčítanejšie
FOTO: Kamión s drevom jazdil po Žilinskom kraji preťažený, v zlom technickom stave a bez overenia tachografu

02 december 2019 - 17:54

Mesto Žilina upraví súčasnú výšku sadzby daní z nehnuteľností, pri garáži bude nárast miernejší

Foto: Mesto Žilina upraví súčasnú výšku sadzby daní z nehnuteľností, pri garáži bude nárast miernejší
Foto: ilustračné - pixabay

V meste Žilina, podobne ako tomu bude vo väčšine veľkých miest na Slovensku, stúpnu sadzby dane z nehnuteľností. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva, budúci rok by mal mestský rozpočet získať na týchto daniach o viac ako 3 milióny eur viac.

Meniť sa bude aj daň za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje. K nižšej zmene oproti pôvodne navrhovanej dôjde pri stavbách garáží. Z dnes platnej sadzby 1 euro za meter štvorcový stúpne na sumu 1,2 eur namiesto pôvodne navrhovaných dvoch eur.

Poslanci pozmenili návrh aj pre to, že práve majitelia súkromných garáží nezaberajú priestor na verejných parkoviskách. Zároveň sa ruší ustanovenie o príplatku za podlažie, ktoré platilo doteraz.

Za byty budú majitelia platiť 0,5 eur / meter štvorcový namiesto dnes platných 0,2 eur / meter štvorcový. Minimálne 30 percent vybraných daní z nehnuteľností by malo byť, v prípade, že nedôjde k poklesu výberu daní, alokovaných pomerovo na investície v mestských častiach.

Veľká časť z nich trpí investičným dlhom, o peniazoch v samostatnom fonde by mali rozhodovať poslanci spolu s obyvateľmi daných katastrálnych území. Vyššie príjmy z daní pomôžu aspoň čiastočne vykryť opatrenia vlády, ktorá pri ich prijatí nekompenzovala samosprávam vyššie náklady a znížený príjem práve z výberu daní fyzických osôb.

Dopravný servis
Na Horevaží
Policajná hliadka
13:15
Strečno
Kolóna
13:09
Strečno
Kolóna
12:58
Koňhora
Jama na ceste
12:45
Lavobrezná
Prekážka na ceste
12:44
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina