Dnes najčítanejšie
Vláda od stredy opäť uvoľní opatrenia, osem krajín bude možné navštíviť na 2 dni

02 december 2019 - 17:54

Mesto Žilina upraví súčasnú výšku sadzby daní z nehnuteľností, pri garáži bude nárast miernejší

Foto: Mesto Žilina upraví súčasnú výšku sadzby daní z nehnuteľností, pri garáži bude nárast miernejší
Foto: ilustračné - pixabay

V meste Žilina, podobne ako tomu bude vo väčšine veľkých miest na Slovensku, stúpnu sadzby dane z nehnuteľností. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva, budúci rok by mal mestský rozpočet získať na týchto daniach o viac ako 3 milióny eur viac.

Meniť sa bude aj daň za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje. K nižšej zmene oproti pôvodne navrhovanej dôjde pri stavbách garáží. Z dnes platnej sadzby 1 euro za meter štvorcový stúpne na sumu 1,2 eur namiesto pôvodne navrhovaných dvoch eur.

Poslanci pozmenili návrh aj pre to, že práve majitelia súkromných garáží nezaberajú priestor na verejných parkoviskách. Zároveň sa ruší ustanovenie o príplatku za podlažie, ktoré platilo doteraz.

Za byty budú majitelia platiť 0,5 eur / meter štvorcový namiesto dnes platných 0,2 eur / meter štvorcový. Minimálne 30 percent vybraných daní z nehnuteľností by malo byť, v prípade, že nedôjde k poklesu výberu daní, alokovaných pomerovo na investície v mestských častiach.

Veľká časť z nich trpí investičným dlhom, o peniazoch v samostatnom fonde by mali rozhodovať poslanci spolu s obyvateľmi daných katastrálnych území. Vyššie príjmy z daní pomôžu aspoň čiastočne vykryť opatrenia vlády, ktorá pri ich prijatí nekompenzovala samosprávam vyššie náklady a znížený príjem práve z výberu daní fyzických osôb.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

207 zdieľaní

Dopravný servis
Priemyselná
Jama na ceste
20:41
Cesta I/64
Policajná hliadka
18:00
Strečno
Zver pri ceste
17:39
Obchodná
Iné nebezpečenstvo
16:38
Hričovská
Prekážka na ceste
15:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.