Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj naďalej prvý v počte pozitívnych prípadov, medzi hospitalizovanými je 83% neočkovaných
COVID-19 vývoj situácie v kraji

29 november 2019 - 15:57

AKTUÁLNE: Autobusy budú jazdiť, Žilinský samosprávny kraj podpísal nové zmluvy s dopravcami

Foto: AKTUÁLNE: Autobusy budú jazdiť, Žilinský samosprávny kraj podpísal nové zmluvy s dopravcami
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autobusy budú jazdiť. Župa podpísala nové zmluvy s dopravcami, ktorým dnes oficiálne končí desaťročná zmluva. Platný zákon umožňoval iba jednu možnosť ako zabezpečiť autobusovú dopravu na ďalšie obdobie a to verejné obstarávanie.

Otvorenú súťaž s férovými podmienkami pripravovala župa viac ako rok. Kvôli obštrukčnému správaniu jedného z dopravcov a zdržaniam zo strany Rady Úradu pre verejné obstarávanie župa musela nakoniec súťaž v niektorých regiónoch zrušiť a pristúpiť k priamym rokovacím konaniam.

„Do funkcie som nastúpila s tým, že všetky veci treba robiť transparentne a podľa zákona. Celý proces prebiehal podľa platného zákona a zmluva, ktorú sme vyrokovali je najlepšia možná, ktorú sme v daných podmienkach mohli vyrokovať,“ povedala županka Erika Jurinová.

Regióny si rozdelia doterajší dopravcovia

Župe sa nakoniec podarilo vysúťažiť dopravcu v regióne Liptov, v ďalších častiach išla priamym rokovacím konaním. Výsledkom je, že na Orave a Liptove bude jazdiť Arriva Liorbus a na Kysuciach, v Turci a v regióne Žiliny zostane SAD Žilina

„Dôležité je, že aj napriek časovej tiesni, do akej sme sa dostali nie vlastným zapríčinením, sa nám podarilo zabezpečiť, aby autobusy jazdili ďalej. Nebol to ľahký súboj, pre nás však bolo prioritou, aby sme neohrozili dopravu ľudí v našom kraji,“ povedala županka.

Žilinskému samosprávnemu kraju sa podarilo vyrokovať ceny približne rovnaké ako v Trenčianskom kraji s tým rozdielom, že nakupuje aj 60 nových autobusov, ktoré po ukončení spolupráce prejdú do jej majetku. „Tie budú poskytnuté novému dopravcovi, prípadne vlastnej župnej dopravnej spoločnosti. Čiže to, čo zaplatíme naviac, ide do autobusov, ktoré nám ostanú,“ dodala.

Kontroly budú prebiehať kvartálne, nie ročne ako doteraz

Župa tiež získala väčší priestor pri kontrole nákladov prevádzky autobusovej dopravy, pretože bude mať priame zastúpenie vo výberových komisiách na obstarávanie pohonných hmôt. Žilinský kraj má chce zároveň v krátkom čas začať s prípravou na ďalšie obstarávanie na desaťročné obdobie.

„To, čo sme doteraz získali, sú neoceniteľné skúsenosti, na základe ktorých sa vieme pripraviť, spustiť a úspešne zrealizovať nové verejné obstarávanie pre dlhodobý kontrakt,“ uzavrela županka.

Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
11:00
Strečno
Jama na ceste
10:53
Mojšova Lúčka
Kolóna
10:45
Budatínska Lehota
Kolóna
10:29
Estakáda
Jama na ceste
10:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia