Dnes najčítanejšie
Žilinský eXtreme park otvára svoje brány 4. júna. Aké novinky vás čakajú?

04 november 2019 - 15:10

Mesto Žilina plánuje rozšíriť bikesharing, pribudnúť by mohlo ďalších 26 staníc a 200 bicyklov

Úspešnosť projektu zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline, ktorý bol vybudovaný v roku 2017 a dnes je spravovaný spoločnosťou Arriva Slovakia, je základom pre možnosť jeho rozšírenia v budúcnosti. Zámer pridania ďalších staníc a bicyklov budú na najbližšom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Žiline riešiť poslanci. 

Návrh na uznesenie plánuje predložiť primátor Žiliny Peter Fiabáne, k dnešným 20 staniciam a 120 bicyklom by mohlo pribudnúť ďalších 26 staníc a 200 bicyklov. V druhej etape by miesta pre požičanie mali pribúdať najmä na sídliskách: 

„Doterajšie skúsenosti hovoria o vysokej miere využívania verejných bicyklov, čo má priamy dopad na zvyšovanie úrovne mobility v meste. Vzhľadom na obrovský záujem o túto službu a na základe mnohých požiadaviek zo strany užívateľov ako aj jednotlivých spoločností máme záujem o prípravu projektu, ktorým sa bikesharingový systém rozšíri aj do ostatných častí mesta, kde momentálne stanice absentujú,“ spresňuje dôvodová správa.

Prehľad vypožičaní a vrátení bicyklov BikeKIA v Žiline. Zdroj: zilina.sk

V prípade realizácie projektu vzniknú stanice aj v okolí železničnej stanice či univerzity. Vybudovanie ďalších miest a pridanie bicyklov bikesharingu vyvolá dodatočné náklady, materiál zatiaľ nespresňuje ich výšku. Mesto predbežne počíta aj s využitím štrukturálnych fondov:

„Stanice a bicykle máme záujem financovať prioritne z Integrovaného regionálneho operačného programu a ďalšie súvisiace náklady z iných zdrojov, ktoré budú v dané obdobie k dispozícii, či už vo forme grantu Nadácie Kia Motors Slovakia alebo iných sponzorov. V súčasnosti prebieha projektová príprava na jednotlivé stanice v meste a následne po vypracovaní bude podaná žiadosť o nenávratný finančný príspevok na IROP,“ dopĺňa dôvodová správa.

V prípade schválenia zámeru by sa mohli nové stanice budovať v priebehu budúceho roka, ich spustenie do prevádzky je naplánované na jeho koniec. Návrhom sa budú poslanci zaoberať na zasadnutí začiatkom decembra.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.


282 zdieľaní

Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
23:59
Hričovská
Policajná hliadka
22:30
Svedernik
Kolóna
21:07
Košická
Policajná hliadka
20:59
Svedernik
Policajná hliadka
20:45
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.