Dnes najčítanejšie
Deti popíjali alkohol na zastávke v centre mesta, rodičia si ich vyzdvihli na mestskej polícii

31 október 2019 - 08:54

Cyklobusy v Žilinskom kraji prepravili v ukončenej sezóne o takmer polovicu cyklistov viac

Foto: Cyklobusy v Žilinskom kraji prepravili v ukončenej sezóne o takmer polovicu cyklistov viac
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Popularita cyklobusov v Žilinskom kraji rastie. Počas tohtoročnej sezóny prepravili zo Žiliny do Terchovej, Turca a na Kysuce o 43% viac cyklistov ako v predchádzajúcom roku. Obľúbeným dňom na cyklovýlet bola nedeľa. Špeciálne upravené autobusy tento rok po prvýkrát štartovali aj na Orave.

Cyklobusy ukončili svoju v poradí piatu sezónu, počas ktorej prepravili 2148 bicyklov. To je o 641 cyklistov viac ako vlani. Približne toľko prepravili za celú sezónu v roku 2015. Záujem bol najmä o ranné spoje a tradične najviac cyklistov sa prepravilo na linke ŽilinaNová Bystrica. Tohtoročným lákadlom bola opäť Bystrická magistrála.

Prepravu cyklobusmi financuje Žilinská župa. Počas sezóny 2019 si pre milovníkov bicyklovania pripravila niekoľko noviniek. „Máme radosť, že dopyt po službe cyklobusov rastie. Preto sme sa tento rok rozhodli odštartovať cyklobusy na Kysuce do Bystrickej doliny a do Turca už o mesiac skôr ako po minulé roky. Zároveň sme rozšírili ponuku cyklobusov aj na Orave, kde počas pilotnej sezóny premávali na dvoch linkách,“ povedala županka Erika Jurinová.

Zdroj: ŽSK

Špeciálne upravené autobusy tak po novom premávali aj medzi turisticky atraktívnymi lokalitami Zuberec, Zverovka, Vitanová a Oravice. Počas prázdnin jazdili aj cez pracovné dni a dokopy odviezli 187 bicyklov. Sprievodnými akciami k štandardnej prevádzke cyklobusov boli aj súťaže o atraktívne ceny na sociálnych sieťach Žilinskej župy.

Bicykle sú prepravované na špeciálnych prívesoch za vozidlom, ktoré umožňujú odviezť väčší počet bicyklov. Na trasách Žilina – Nová Bystrica a Žilina – Turčianske Teplice sú to cykloprívesy s kapacitou 24 bicyklov, na  trase zo Žiliny do Terchovej a na Orave sú využívané nosiče pre šesť bicyklov. Bicykle na vozíky vykladajú stevardi.

„Spoje nie sú viazané len na prepravu cyklistov, ale i bežných cestujúcich. A keďže všetky smerujú do turisticky lákavých destinácií, využíva ich aj čoraz viac turistov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu sezónu,“ uzavrela županka.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

45 zdieľaní
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj

Dopravný servis
Nemocničná
Policajná hliadka
16:54
Rajecká cesta
Kolóna
16:10
Hlinská
Kolóna
15:57
Strečno
Jama na ceste
15:45
Rajecká cesta
Kolóna
15:37
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.