Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní došlo k dopravným nehodám postupne v Tepličke nad Váhom, Strečne a Varíne. Žilina stojí
COVID-19 vývoj situácie v kraji

28 október 2019 - 12:00

Obrázky Slovenska očami 2 generácií: Medzigeneračné workshopy ukázali potrebu spojenia a spolupráce

Foto: Obrázky Slovenska očami 2 generácií: Medzigeneračné workshopy ukázali potrebu spojenia a spolupráce
Foto: Univerzita tretieho veku

V mesiaci október 2019 sa uskutočnili dva medzigeneračné workshopy s podporou Žilinského samosprávneho kraja v rámci projektu: Obrázky Slovenska. Dobrovoľníci z Univerzity tretieho veku pri Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len U3V UNIZA) navštívili Strednú odbornú školu poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline.

Obidve stretnutia seniorov a juniorov sa uskutočnili vo veľmi kvalitnom infraštrukturálne aj ľudsky vybavenom prostredí a priniesli nové skúsenosti, vedomosti, ústretový tvorivý dialóg a dôkaz o potrebnosti prepojenia generácií.

„Priblížili sme sa k svojim obciam alebo mestám, ale dozvedeli sme sa veľa aj o iných obciach. Naučili sme sa medzi sebou spolupracovať v medzigeneračnej skupine. Vzácne bolo, že sme spolu veľa komunikovali a mali možnosť vyjadriť svoj názor.“ povedala študentka - účastníčka stretnutia. 

Vete, kde sa nachádza obec Liptovská Teplička? Viete, čím je výnimočná? Nachádzajú sa tu z minulosti zachované malebné pivničky v kopcovitom teréne, políška úzke ako v Toskánsku, dedinka má veľmi logicky - protipožiarne rozdelenú časť na obydlia a stodoly zvlášť…

Všetky tieto unikáty obce sme mali možnosť vidieť v zaujímavom dokumentárnom filme o Liptovskej Tepličke, ktorý spestril naše stretnutie. Následne sa v zmiešaných medzigeneračných tímoch tieto unikáty obce prediskutovali a spoločnou prácou seniorov a juniorov zhmotnili do výsledku v podobe:  letáku, informačného listu, básne a inej propagácie pre potenciálnych návštevníkov obce. 

Počas druhého medzigeneračného workshopu s názvom: Mypríbeh sa ďalej spoločne pátralo po hodnotách, ktoré ovplyvnili náš osobný životný príbeh. Boli to ľudia, naše rodisko, naša krajina? Aby sme spoločné tvorivé stretnutie ukončili konkrétnym výstupom, vznikol v každej medzigeneračnej skupinke miniprojekt ako sprievodca po obci, meste, oblasti, ktorú by sme radi propagovali pre iných, lebo sme na ňu hrdí...

Seniori v skupinách pôsobili ako spolutvorcovia aj mentori, ktorí spoločne so svojimi partnermi mladšej vekovej kategórie vytvorili jeden harmonicky sa dopĺňajúci tím. A aj o to tu išlo, aby sa búrali predsudky, viedol ústretový medzigeneračný dialóg a vytvárali spoločné diela.

Albert Einstein povedal: „Jeden človek nemôže zmeniť celý svet, ale môže zmeniť celý svet jednému človeku“. U3V UNIZA si uvedomuje, že svojou snahou o medzigeneračné učenie neodstráni všetky problémy a predsudky medzi generáciami, ale s určitosťou vie, že aj malými krokmi prispeje k zlepšeniu vzťahov medzi generáciami v mieste a rozsahu jej možnom. A to je tiež dôvod, prečo sa U3V UNIZA pripravuje na ďalší vzdelávací medzigeneračný workshop s názvom: Vlkolínec

Univerzita tretieho veku je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. Od roku 1995 ponúka záujmové vzdelávanie pre všetkých nad 45 rokov. Dlhodobo sa snaží rozvíjať aj dobrovoľnícke aktivity svojich študentov – seniorov v oblasti neformálneho a medzigeneračného vzdelávania. Širokej verejnosti je prístupný zdarma popularizačný prednáškový cyklus s názvom: Cesty poznávania.
Zdroj: TS Univerzita tretieho veku


Dopravný servis
Hričovská
Stacionárny radar
05:00
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
04:56
Strečno
Prekážka na ceste
04:52
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
02:27
Strečno
Prekážka na ceste
02:22
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia