Dnes najčítanejšie
VIDEO: Zrážke áut na ulici Vysokoškolákov sa dalo predísť, miesto je známe častými nehodami

25 október 2019 - 11:16

Od spustenia bikesharingu v Žiline presiahol počet jázd hranicu štvrť milióna

Foto: Od spustenia bikesharingu v Žiline presiahol počet jázd hranicu štvrť milióna
Foto: ilustračné

Koncom marca bol v Žiline spustený systém zdieľaných bicyklov BikeKIA, ktorý bude v aktuálnej sezóne fungovať až do konca novembra v závislosti od počasia. Tento týždeň prekročil počet jázd na prenajatých bicykloch magickú hranicu 250-tisíc. Postaralo sa o to viac ako 22-tisíc registrovaných užívateľov.

Bikesharing v Žiline využívajú výrazne aj študenti, od začiatku školského roka pribudlo viac než 1 600 nových užívateľov. Priemerná dĺžka vypožičania bicykla je 16 minút, bicykle sú bezplatné na 60 minút. Krátky čas svedčí o tom, že v Žiline využívajú obyvatelia bicykle na krátke presuny v rámci mesta.

„Pri voľbe umiestnenia stanovíšť systému zdieľaných bicyklov sme prioritne využili pozemky vo vlastníctve mesta. Pri umiestnení stanovíšť zdieľaných bicyklov sme dbali na zabezpečenie dostupnosti z a do kľúčových lokalít, zohľadnili sme aj potreby študentov osadením stanovíšť pri univerzitách, internátoch, knižnici či poskytovateľoch služieb -  ponuky voľnočasových a športových aktivít,“ spresnil Peter Fiabáne, primátor mesta Žilina. 

Podľa prevádzkovateľov je využívanosť systému v Žiline nadpriemerná: „Rád by som aj touto cestou vyzdvihol, že nami ponúkaný systém je plne funkčný a dokážme ho prispôsobiť potrebám jednotlivých miest na Slovensku. Vďaka podpore samosprávy a súkromného partnera – investora – je možné realizovať úspešný a u obyvateľov obľúbený projekt, čo dokazuje aj príklad systému zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline, a úspešná spolupráca s mestom Žilina a Nadáciou Kia Motors Slovakia,“ dodal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku. 

Menším problémom je pri bicykloch vandalizmus, ak uvidíte nesprávne alebo nedovolené zaobchádzanie, nahlásiť ho môžete na +421 905 073 073 alebo e-mailom na info@bikekia.sk.


 Dopravný servis
Lavobrezná
Práca na ceste
05:29
Radoľa
Práca na ceste
05:26
Terchová
Jama na ceste
05:25
Rajecké Teplice
Zver pri ceste
04:38
Koňhora
Práca na ceste
02:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina