Dnes najčítanejšie
Vyše štvrtina pozitívnych PCR testov za včera je zo Žilinského kraja, opäť prevládajú nezaočkovaní
COVID-19 vývoj situácie v kraji

23 október 2019 - 16:01

Maliari z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov sa zdokonaľovali v technike kresby a maľby

Foto: Maliari z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov sa zdokonaľovali v technike kresby a maľby
Galéria: 3 fotky
Foto: Krajské kultúrne stredisko Žilina

Počas víkendu od 19. do 20. októbra 2019 sa dvadsať maliarov z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku (KrKS) v Žiline mohlo v nádhernom prostredí martinského skanzenu zdokonaliť v technike kresby a maľby podľa skutočnosti v plenéri pod názvom Aj tak žili…

V múzeu slovenskej dediny v Martine sa im naskytli inšpiratívne pohľady na architektúru z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia z regiónov Turiec, Orava, Liptov a Kysuce - Podjavorníky. To boli námety, ktoré výtvarníkov nielen zaujali, ale ich aj s veľkým zanietením zobrazovali. Venovali sa štúdiám zaujímavých prírodných štruktúr a detailov, ako aj krajinno - architektonických výsekov, až po väčšie celky znázorňujúce ľudovú architektúru ako súčasť krajiny.

Výtvarníci si pochvaľovali prácu v kolektíve. Kolegovia v plenéri sú vždy veľkou inšpiráciou a vzájomné pozorovanie umeleckých prác podporuje ich kreativitu.

Žilinskí výtvarníci sa v Makovického dome stretávajú jedenkrát mesačne pod vedením lektorov akad. mal. Stana Lajdu a Mgr. art. Andreja Mazúra. Krajské kultúrne stredisko organizuje jedenkrát ročne aj jesenný výtvarný plenér, kde môžu pracovať v kolektíve i samostatne a vzájomne i s lektormi konzultovať svoje práce. Diela, ktoré vznikli počas tohtoročného dvojdňového plenéru, ale aj iné práce, budú vystavené na Úrade Žilinského samosprávneho kraja počas novembra.

Zároveň tak všetkých obdivovateľov výtvarného umenia pozývame na vernisáž výstavy Aj tak žili…, ktorá sa uskutoční v stredu 6. 11. 2019 o 16.30 hod. vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Výstava bude pre širokú verejnosť sprístupnená počas pracovných dní od 8.00 do 15.00 hod. (v stredu do 16.00 hod.) do 29. novembra 2019. 

Výtvarný plenér finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Zdroj: Krajské kultúrne stredisko Žilina


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
11:11
Budatínska Lehota
Kolóna
10:57
Strečno
Kolóna
10:53
Bytčica, Dlhá
Kolóna
10:44
Nemocničná
Policajná hliadka
10:42
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia