Dnes najčítanejšie
Turista zablúdil a strávil noc v Chočských vrchoch. Záchranárom nevedel uviesť presnú polohu

23 október 2019 - 16:01

Maliari z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov sa zdokonaľovali v technike kresby a maľby

Foto: Maliari z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov sa zdokonaľovali v technike kresby a maľby
Galéria: 3 fotky
Foto: Krajské kultúrne stredisko Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Počas víkendu od 19. do 20. októbra 2019 sa dvadsať maliarov z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku (KrKS) v Žiline mohlo v nádhernom prostredí martinského skanzenu zdokonaliť v technike kresby a maľby podľa skutočnosti v plenéri pod názvom Aj tak žili…

V múzeu slovenskej dediny v Martine sa im naskytli inšpiratívne pohľady na architektúru z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia z regiónov Turiec, Orava, Liptov a Kysuce - Podjavorníky. To boli námety, ktoré výtvarníkov nielen zaujali, ale ich aj s veľkým zanietením zobrazovali. Venovali sa štúdiám zaujímavých prírodných štruktúr a detailov, ako aj krajinno - architektonických výsekov, až po väčšie celky znázorňujúce ľudovú architektúru ako súčasť krajiny.

Výtvarníci si pochvaľovali prácu v kolektíve. Kolegovia v plenéri sú vždy veľkou inšpiráciou a vzájomné pozorovanie umeleckých prác podporuje ich kreativitu.

Žilinskí výtvarníci sa v Makovického dome stretávajú jedenkrát mesačne pod vedením lektorov akad. mal. Stana Lajdu a Mgr. art. Andreja Mazúra. Krajské kultúrne stredisko organizuje jedenkrát ročne aj jesenný výtvarný plenér, kde môžu pracovať v kolektíve i samostatne a vzájomne i s lektormi konzultovať svoje práce. Diela, ktoré vznikli počas tohtoročného dvojdňového plenéru, ale aj iné práce, budú vystavené na Úrade Žilinského samosprávneho kraja počas novembra.

Zároveň tak všetkých obdivovateľov výtvarného umenia pozývame na vernisáž výstavy Aj tak žili…, ktorá sa uskutoční v stredu 6. 11. 2019 o 16.30 hod. vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Výstava bude pre širokú verejnosť sprístupnená počas pracovných dní od 8.00 do 15.00 hod. (v stredu do 16.00 hod.) do 29. novembra 2019. 

Výtvarný plenér finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Zdroj: Krajské kultúrne stredisko Žilina


Dopravný servis
Svederník
Dopravná nehoda
20:00
Strečno
Jama na ceste
19:59
Horný Hričov
Kolóna
19:57
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:14
Strečno
Kolóna
18:12
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina