Dnes najčítanejšie
V kritickom stave bojujú s COVID-19 v žilinskej nemocnici čoraz mladší pacienti
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

21 október 2019 - 11:41

Po balustráde sa začínajú rozpadávať aj Farské schody, ich komplexná rekonštrukcia sa pripravuje

Stav žilinskej balustrády pod farským Kostolom Najsvätejšej Trojice je v posledných mesiacoch žalostný, na mieste sú rozbité a odpadnuté kusy dlažby. Poškodeniu sa nevyhli ani priľahlé Farské schody, na ktorých sa problémy s technickým stavom opakujú pravidelne. Mesto ich má v pláne v budúcnosti zrekonštruovať:  

„Poškodenie schodov je pravidelne opakujúci sa problém. Vždy, keď na nich zaznamenáme chybu, usilujeme sa ju operatívne vyriešiť. Po skončení zimnej údržby, vždy na jar vykonávame v danej lokalite väčšie úpravy. Komplexná rekonštrukcia centrálnej mestskej zóny, v rámci ktorej by mal byť vyriešený aj tento problém, sa ešte len pripravuje,“ potvrdil hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Na rozpadávajúcu sa balustrádu upozornil čitateľ Lukáš, k rozbitiu dopomáhajú aj športovci na kolobežkách, bicykloch a skateboardoch, ktorí miesto využívajú na skákanie:

„Šokuje ma, že s tým mesto nič nerobí. Trúfam si aj odhadnúť vinníkov - deti a mladiství - každý deň ich vidím, ako po opadávajúcom kúsku balustrády skáču - bajkujú, skejtujú, kolobežkujú, predvádzajú svoje skákacie kúsky a potom to tak aj vyzerá - kachličky sa ničia, odlepujú a veľa z nich je len tak polámaných a pohádzaných po zemi.“ 

Keďže priestranstvo patrí do majetku mesta, zisťovali sme, či plánuje radnica pre tento problém obmedziť tieto druhy aktivít, ktoré poškodzujú mestský majetok.Na Farských schodoch bol, po problémoch s kolíznymi situáciami, osadený zákaz jazdy na bicykli v smere z Farskej uličky na Námestie Andreja Hlinku.

Mesto nateraz neplánuje zákaz cyklistom nasledovať obmedzením skákania pre kolobežkárov či skateboardistov. Dohľad nad mestským majetkom vykonáva Mestská polícia v Žiline, ktorá by mala pomôcť predchádzať poškodzovaniu :

V prípade, ak dochádza zo strany občanov mesta k činnosti, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu majetku, príslušníci mestskej polície ich na takéto konanie upozornia. Ak však dôjde k úmyselnému poškodeniu veci, môže sa jednať o priestupok proti majetku, za ktorý je v blokovom konaní na mieste pokuta vo výške do 33 eur. Zároveň je potrebné upozorniť, že pri spôsobenej škode vyššej ako 266 eur môže ísť o trestný čin,“ spresnil hovorca.

Mesto bude situáciu sledovať a vyhodnotí faktory, ktoré spôsobujú ničenie priestorov v historickom centre: „Dbáme na bezpečnosť občanov. V prípade, ak sa preukáže, že kolobežky a skateboardy spôsobujú poškodenie majetku v danej lokalite, budeme sa v spolupráci s Mestskou políciou tejto téme venovať,“ uzavrel Miškovčík. 

120 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
08:15
Strečno
Jama na ceste
08:09
Strečno
Jama na ceste
07:53
Závodská cesta
Kolóna
07:42
Strečno
Jama na ceste
07:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia