Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Odborári plánujú blokovať Košickú v Žiline, chcú poukázať na životnú úroveň obyvateľov Slovenska
COVID-19 vývoj situácie v kraji

18 október 2019 - 15:15

Nová expozícia na Budatínskom hrade sa otvára verejnosti, jej súčasťou sú aj trojrozmerné modely

Foto: Nová expozícia na Budatínskom hrade sa otvára verejnosti, jej súčasťou sú aj trojrozmerné modely
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Budatínsky hrad v Žiline otvára pre verejnosť ďalšie komnaty. V zrekonštruovaných priestoroch pribudne nová expozícia, ktorá poodhalí dejiny hradných opevnení, ale i podoby a premeny, ktorými hrad prechádzal počas svojej histórie.

Druhé nadzemné podlažie Budatínskeho hradu prešlo začiatkom roka výraznou rekonštrukciou. V zrenovovaných priestoroch sa vytvorila nová expozícia Pred hradbami, za hradbami, vďaka čomu sa do Budatínskeho hradu vrátila archeológia.

Priestory pôvodne uzamknuté pred verejnosťou tak po prvýkrát otvárajú svoje dvere návštevníkom. Stane sa tak v nedeľu 20. októbra 2019 počas obľúbeného podujatia Budatínsky rínok, ktorým hrad už tradične uzatvára letnú sezónu podujatí.


Prvá časť expozície odhalí tajomstvá pevností zo Žilinskej kotliny a z okolia Púchova či Považskej Bystrice.  Druhá časť je venovaná najmä výskumu Budatínskeho hradu, ktorý do značnej miery ozrejmil jeho dejiny. Expozícia je obohatená o trojrozmerné modely z dielne historika dopravy Petra Šimka.

„Najprekvapivejším je azda model hradu v období gotiky, keď pozostával len z veže, malej drevenej stavby a hradby s bránou. Predstavu o odievaní mužov a žien poskytnú rekonštrukcie dobových kostýmov. Súčasťou novej expozície je aj prízemie veže. V charizmatickom kamennom interiéri tak môžu návštevníci vidieť tie najvzácnejšie predmety z oblasti archeológie, histórie a numizmatiky. Tento priestor sme nazvali symbolicky Tesaurus Mesealis.“ vysvetlila archeologička Považského múzea v Žiline Zuzana Staneková.

Zdroj: ŽSK

Zatiaľ posledná etapa obnovy Budatínskeho hradu, ako aj novo otvorená expozícia bola podporená Žilinským samosprávnym krajom prostredníctvom projektu „Každá história si zaslúži svoj priestor“ z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020. Celkové výdavky projektu predstavujú 860-tisíc eur.

„Budatínsky hrad je opäť prístupnejší a krajší. Z veľkej časti je obnovený práve vďaka projektom z Európskej únie. Týmto však obnova na hrade nekončí. Ešte je potrebné zrekonštruovať východný palác, fasádu zo severnej strany a zrealizovať terénne úpravy na nádvorí a v okolí hradu v hodnote asi 1 mil. eur. Zároveň sa chceme uchádzať o príspevok z Nórskych fondov na „obnovu tradície grófskeho pivovaru,“ uzavrela županka Erika Jurinová.

Desať rokov bola pamiatka pre verejnosť uzatvorená. Obnova areálu Budatínskeho hradu začala revitalizáciou parku, obnovou veže, kaplnky a postupne pribúdali ďalšie časti hradného komplexu.

Vlani bola ukončená rekonštrukcia hospodárskej budovy z 18. storočia, kde sídli Drotársky pavilón. V máji 2019 skončila ďalšia etapa, opravilo sa druhé nadzemné podlažie a časť hradnej fasády.

Zdroj: ŽSK
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Košická
Policajná hliadka
22:07
Košická
Policajná hliadka
21:41
Rudinka
Zver pri ceste
21:38
Strečno
Iné nebezpečenstvo
20:39
Strečno
Zver pri ceste
20:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia