Dnes najčítanejšie
Žilinský eXtreme park otvára svoje brány 4. júna. Aké novinky vás čakajú?

17 október 2019 - 17:22

Parlament schválil zákaz kožušinového chovu, farma pri Martine skončí najneskôr v roku 2025

Foto: Parlament schválil zákaz kožušinového chovu, farma pri Martine skončí najneskôr v roku 2025
Galéria: 66 fotiek
Foto: Humánny pokrok

Národná rada dnes schválila návrh zákona zakazujúceho kožušinový chov na Slovensku. Slovensko sa tak stane 14. krajinou v Európe, ktorá postavila chov zvierat na kožušiny mimo zákon a pridá sa tak ku krajinám ako Rakúsko, Česko, Belgicko, Holandsko, Veľká Británia či Dánsko.

Zákon zakazuje chov zvierat výlučne alebo prevažne na kožušiny, s výnimkou pre domáci chov králika pre vlastnú spotrebu a dotkne sa jednej existujúcej farmy s divožijúcimi zvieratami s kapacitou 5000 norkov a ďalších 8 existujúcich fariem chovajúcich králiky na kožušiny. Do platnosti zákaz vstúpi v roku 2021 pričom existujúce farmy budú mať k dispozícii prechodné obdobie a prevádzku budú musieť ukončiť do roku 2025. Nové farmy však nebude možné otvárať už od roku 2021.

Zákon bol schválený 7 mesiacov od spustenia kampane Ide o chlp, ktorú spustilo združenie Humánny pokrok v marci tohto roka, hneď po zverejnení záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. Tie pobúrili verejnosť a kampaň následne vyzbierala viac než 76 000 podpisov požadujúcich zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Výzvu vypočula poslankyňa Eva Antošová (SNS) a v septembri predložila návrh zákazu kožušinového chovu, ktorý následne získal podporu naprieč politickým spektrom.

Ochranári zvierat z Humánneho pokroku zákaz vítaju: „Je to veľké víťazstvo pre zvieratá a sme radi, že utrpenie zvierat na kožušinových farmách sa na Slovensku skončí a stane sa z neho už len pochmúrna spomienka. Je to zároveň víťazstvo aj pre Slovensko, ktoré tak urobilo ďalší krok vpred v ochrane zvierat a v dobiehaní štandardov, ktoré poznáme zo západných krajín. Zároveň vidíme, že ochrana zvierat je pre ľudí na Slovensku dôležitou témou a že desiatky tisíc ľudí sa dokážu mobilizovať kvôli ich obrane. To je pre zvieratá na Slovensku výbornou správou a je to aj dobrá vizitka pre ľudí na Slovensku,” dodáva Martin Smrek, ktorý koordinoval kampaň Ide o chlp.

Zákazy kožušinového chovu v posledných rokoch pribúdajú po celej Európe a dnes má takéto opatrenia, okrem Slovenska, zavedených už 13 európskych krajín. V susednom Rakúsku zákaz platí viac ako 10 rokov a v Česku zverejnenie záberov z kožušinových fariem priniesol zákaz v roku 2017. Zákazmi sa práve teraz zaoberajú aj parlamenty v Írsku a v Bulharsku.

„V celej Európe môžeme vidieť zhrozenie ľudí nad podmienkami na kožušinových farmách, ktoré všade vyzerajú rovnako. Malé špinavé klietky, zvieratá s otvorenými neošetrenými ranami, psychické poruchy zvierat a obrovské množstvo utrpenia. Sme radi, že Slovensko povedalo tomuto barbarstvu jasné nie a pridalo sa na stranu obrany zvierat. Bude to skvelým signálom aj pre ostatné Európske krajiny” doplnila Frederika Fratričová z Humánneho pokroku.

Kožušinový priemysel vo svete zabije približne 100 miliónov zvierat ročne. V posledných rokoch sa však od neho odvracia už aj módny priemysel a viac než 1000 módnych značiek sa zaviazalo ukončiť používanie kožušín zo zvierat vo svojich módnych kolekciách. Patria k nim aj najväčšie módne ikony ako Gucci, Armani, Versace či Prada.

Kožušinový priemysel odmieta aj verejnosť. Len nedávno odovzdala Sloboda zvierat viac než 25 000 podpisov s požiadavkou zákazu kožušinového chovu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a prieskum agentúry Focus zo začiatku roka 2019 ukázal, že až 68 % nepovažuje kožušinový chov za prijateľný.Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

365 zdieľaní
Zdroj: TS Humánny pokrok

Dopravný servis
Nemocničná
Policajná hliadka
19:23
Estakáda
Jama na ceste
18:42
Celulózka
Policajná hliadka
18:39
Strečno
Prekážka na ceste
17:59
Vysokoškolákov
Policajná hliadka
17:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.