Dnes najčítanejšie
Polícia pátra po obvinenom mužovi menom Milan Zvrškovec, je predpoklad, že sa vyhýba stíhaniu

04 október 2019 - 14:04

Po Zástraní sa podarilo žilinskému cyklistovi Petrovi pokoriť Everesting aj na Kráľovej holi

Foto: Po Zástraní sa podarilo žilinskému cyklistovi Petrovi pokoriť Everesting aj na Kráľovej holi
Foto: Peter Krajči

V novembri 2017 sme informovali o žilinskom cyklistovi Petrovi Krajčim, ktorý pokoril tzv. Everesting - počas 24 hodín musí športovec nastúpať výšku Mt. Everestu. Zdolať 8 848 výškových metrov sa vtedy Petrovi podarilo na ceste medzi Tepličkou nad Váhom a Zástraním, prvý pokus na polom mu nevyšiel.

Everesting má okrem podmienky nastúpanej výšky aj ďalšie pravidlá - nemali by ste opúšťať najnižší bod pod kopcom, po ktorý jazdíte a nesmiete ani prijať fyzickú pomoc počas prekonávania prevýšenia. Celých 8 848 metrov za 24 hodín si musíte vyšľapať sám.

Po takmer dvoch rokoch sa Žilinčanovi podarilo výzvu zdolať opäť, tentokrát na Kráľovej holi. Počas sezóny trénoval práve na tento pomyselný vrchol, na útulnej Horskej chate pod Kráľovou hoľou si vytvoril bod dôležitý bod aj vďaka ochote miestneho chatára:  

„Naše ďakujem patrí chatárovi, ktorý nám dovolil prespať a tak to vlastne aj celé zrealizovať. Mali sme sa ako v bavlnke. Celý víkend sa o nás staral úžasný, maximálne ochotný personál chaty na čele s Lukášom. Ten človek je ochotný Vám urobiť raňajky podľa vlastného výberu o štvrtej ráno, celý čas Vám fandí a drží palce do konca,“ doplnil Lukáš.

Celý zážitok opísal pre portál bikepoint.sk, prinášame vám ho z pohľadu samotného autora a cyklistu: 

Z dedinky Šumiac je to na KH cca 12 km a 1035 výškových metrov. Matika nepustí a ja som to potreboval dať necelých 9 krát. Ráno 04:00 budík a spúšťam sa z chaty do Šumiaca. Tma, les, cudzie prostredie a vraj aj medveď žije v okolí. Veru, všelijaké veci mi chodili po rozume. Našťastie boli mojimi jedinými nočnými spoločníkmi zajace, ktoré mi občas prebehli popred koleso.

Ráno som si musel urobiť gýčovú fotku s vychádzajúcim slnkom. Proste nádhera. Popravde som ani nemyslel, že to dám. Povedal som si, je krásne, tak si proste zajazdím na bajku. O 09:00 sa v dedine roztrhlo vrece s e-bajkmi a na kopci ich bolo ako mravcov. Pre menej zdatných parádny tip na výlet. Požičať si elektriku a potom si užívať výhľady, ktoré Vám KH ponúka. Asi nikto neobišiel chatičku a spokojný pokračoval ďalej.

Zdroj: Peter Krajči

Už sa ku mne pridala aj moja polovička na e-bajku, ktorá bola mojou veľkou oporou a verila mi viac ako som si veril ja. Ráno človek frfle na zimu a na obed pindá na teplo. To sú ako vždy pre mňa muká. Prišla kríza. Lejem do seba jeden bidon za druhým a smäd je stále na jazyku. Aj môj posed už našepkával, že to trošku boli.

Blížila sa 17-ta hodina a ja som bol na KH 5. krát. Prvý krát mi hlavou prebehla myšlienka, že by som to mohol dať. Pol dňa za mnou a niečo cez 5000 nastúpaných metrov. Už len 3848. To už bol čas, kedy som sa dostával s ľudmi do debát typu: “Ty ideš hore druhý krát? Nie, idem piaty. Čože? Ty si blázon!”

Zdroj: Peter Krajči

Hej, ak to človek chce dať nemôže byť v poriadku. 50% dokážete natrénovať, ale zvyšných 50% máte v hlave. Sú len dve možnosti, buď to chcete a dáte to, alebo nechcete a nedáte to. S takou podporou akú som mal ja, som sa na to proste nemohol vykašľať. Ďakujem!!!

Ako sa blížil večer, ožíval som. Už ani vietor nevadil a vedel som, že ak nepríde technický problém, tak to dám. Par krát som v zjazde ešte vymrzol, pri výšlape som sa spotil a bolo to tam. Vysnívaných 8848 nastúpaných metrov na cyklopočítači a niečo po druhej hodine v noci. Aby som si to lepšie zapamätal, vyplazil som sa ešte o pár výškových metrov a keď bolo 9000, otočil som sa smer chatička a tešil som sa na horúce objatie. 

Najprv som neveril, že to dám a potom som nechcel uveriť, že som to dal. Fotka s východom slnka je nádherná, ale pre mňa má väčšiu hodnotu tento screenshot.

Jedná vec je robiť Everesting na asfalte, druhá je na Kráľovej holi. Tento kopec Vám nedá nič zadarmo. Dĺžka 12 km, priemerný sklon 8,62%, šťavnatý zjazd na šotoline pri ktorom si neoddýchnete, ráno zima 2°C, cez deň slnko, výška 1946 m n. m., riedky vzduch a netreba zabudnúť na vietor, ktorý tam na Vás bude vždy čakať.

Niekoľko čísel na záver: 

- nastúpané výškové metre 9001
- celková vzdialenosť 211,55 km
- čas jazdy 17:15:29
- celkový čas 19:43:17 (v skutočnosti cca 22 hodín)
- priemerná rýchlosť 12,3 km/h
- spálené kalórie 13980  

Tento pokus o everesting sa nachádza aj na stránke everesting.cc, kde je aj zápis Michala Németha na ceste Ťažký Straník z roku 2018. 

Zdroj: everesting.cc


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

299 zdieľaní

Dopravný servis
Rajecká cesta
Policajná hliadka
21:14
Veľká Okružná
Jama na ceste
21:12
Mojšova Lúčka
Stacionárny radar
21:09
Stráža
Zver pri ceste
20:58
Strečno
Policajná hliadka
20:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina