Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na Kysuciach horí drevenica, hasiči museli vytvoriť kilometer dlhé hadicové vedenie vody

19 september 2019 - 16:37

Hviezdy pod hviezdnou oblohou: Vernisáž výstavy oravskej rezbárky Aleny Mrekajovej z Bobrova

Foto: Hviezdy pod hviezdnou oblohou: Vernisáž výstavy oravskej rezbárky Aleny Mrekajovej z Bobrova
Foto: Oravské kultúrne stredisko

Pod týmto názvom bude 2. októbra 2019 o 17.00 hod. vernisážou vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne otvorená výstava prác oravskej rezbárky Aleny Mrekajovej z Bobrova. Jej hudobným hosťom bude študentka operného spevu Izabela Kosmeľová v doprovode klaviristky Veroniky Vonšakovej z Bobrova.

Alena Mrekajová sa narodila v roku 1977 v Námestove, žije a tvorí v Bobrove. Bez problémov sa oháňa motorovou pílou a ostrými dlátami a vdychuje život dreveným aj kamenným sochám. 

Rezbárstvu sa venuje s nadšením a radosťou, každou rezbou sa zdokonaľuje. Kým na plenéroch vytvára veľké plastiky, doma sa zaoberá skôr reliéfom a obrazom. Za pár rokov sa natoľko zviditeľnila, že jej práce si našli obdivovateľov a majiteľov aj za hranicami,  v Európe i v Amerike. Nebráni sa ničomu. Ako hovorí, tvorí rada a v práci s drevom sa našla:

„Ja som taká trochu hŕrr do všetkého. Ale práve práca s drevom ma upokojuje, prichádzam na iné myšlienky. Dnes môžem povedať, že rezbárstvo je pre mňa akási droga. Keď s tým raz začnete, už nikdy neskončíte.“

Alena Mrekajová má mnoho snov. Jeden si splnila už v roku 2016, kedy na plenéri v Oravskom Bielom Potoku vytvorila svoju prvú sochu do kameňa. Tým ďalším bolo unikátne dielo – obraz poslednej večere, ktorý spolu s Alenou, na jej popud vytvorilo dvanásť rezbárov. Za tento obraz dostala ocenenie a zápis do Slovenskej knihy rekordov. V roku 2018 mala v Námestove svoju prvú autorskú výstavu pod názvom Ženy mojimi očami.   

Na výstave Hviezdy pod hviezdnou oblohou sa prezentuje kolorovanými drevenými reliéfmi – portrétmi známych slovenských i zahraničných umelcov. Výstava potrvá do 25. októbra a v spolupráci s Alenou Mrekajovou ju pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. 


Miesto: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
Dátum: 02.10.2019 - 17:00

39 reakcií
Zdroj: Oravské kultúrne stredisko


Dopravný servis
Lavobrezná
Policajná hliadka
15:00
Lavobrezná
Policajná hliadka
14:42
Strečno
Kolóna
14:39
Lavobrezná
Stacionárny radar
14:30
Rajecké Teplice
Dopravná nehoda
14:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia