Dnes najčítanejšie
Na sídliskách Hliny a Solinky znečistili obyvatelia verejný priestor odpadom, hrozia im pokuty

15 september 2019 - 15:14

Priemerná mesačná mzda v Žilinskom kraji vzrástla medziročne o 8,8 percenta na 966 eur

Foto: Priemerná mesačná mzda v Žilinskom kraji vzrástla medziročne o 8,8 percenta na 966 eur
Foto: ilustračné

V Žilinskom kraji bola počas druhého kvartálu priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve na úrovni 966 eur, čím sa kraj radí na piate miesto. Oproti celoslovenskému priemeru 1 101 eur sú mzdy v našom kraji nižšie o 135 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorý zverejnil medziročné dáta.

Medziročne si zamestnanci oproti druhému kvartálu 2018 polepšili v priemere o 8,8 percenta, celonárodný rast je na úrovni 9,7 percenta. Analytici pripomínajú, že nominálna mzda rástla najrýchlejšie za posledných jedenásť rokov.  

„Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v 2. štvrťroku 2019 hodnotu 1 101 eur a v porovnaní s 2. štvrťrokom predchádzajúceho roka sa zvýšila o 9,7 %. Je to najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008. Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy dosiahol 7 percent,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Z hľadiska platov patria medzi najlukratívnejšie finančné a poisťovacie činnosti, informácie a komunikácia či pracovné pozície v oblasti dodávky elektriny, plynu a pary. Priemernú národnú minimálnu mzdu dvíha Bratislavský kraj, ktorý je so sumou 1 368 eur jediným nad týmto priemerom. Nad hranicu tisíc eur sa podarilo dostať aj Trnavskému, Košickému a Trenčianskemu kraju. 

Menej ako v Žilinskom kraji zarábajú zamestnanci v priemere v Prešovskom, Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. Posledné dva menované zároveň zaznamenali medziročný rast nad desať percent. Štatistické údaje vychádzajú zo štvrťročného štatistického výkazníctva a nezahŕňajú podnikateľské príjmy. 

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
186 zdieľaní

Dopravný servis
Koňhora
Práca na ceste
13:56
Stráža
Prekážka na ceste
13:45
Budatínska Lehota
Kolóna
13:40
Zádubnie
Policajná hliadka
13:37
Mostná
Práca na ceste
12:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.