Dnes najčítanejšie
Na diaľnici D3 na Kysuciach horel kamión, duchaprítomný vodič uchránil majetok v tisícoch eur

06 september 2019 - 18:21

Žilinský hokej pokračuje, poslanci odobrili dotáciu pre MsHK Žilina s pozmenenými podmienkami

Foto:  Žilinský hokej pokračuje, poslanci odobrili dotáciu pre MsHK Žilina s pozmenenými podmienkami
Foto: Zasadnutie sledovali aj hokejisti A-tímu MsHK Žilina

Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Žiline schválili poslanci finančnú dotáciu pre klub MsHK Žilina a.s., ktorého stopercentným vlastníkom je mesto. V pôvodne predkladanom návrhu na rozpočtovú zmenu požadovali predkladatelia sumu 150-tisíc eur, pozmeňovacím návrhom bola odobrená prvotná dotácia v polovičnej výške. 

Za kompromisný návrh hlasovalo všetkých 27 poslancov. V praxi tak MsHK Žilina a.s. dostane na rok 2019 priamu podporu 75-tisíc eur, ďalších až 100-tisíc eur však môže klub v rokoch 2019 až 2020 dostať na základe získaných sponzorských prostriedkov - mesto dorovná ich výšku.

Celkovo môže klub MsHK Žilina získať z rozpočtu dotáciu až 175-tisíc eur

Suma dodatočnej potenciálnej dotácie je identická s položkou v predpoklade príjmov na sezónu 2019/2020 z augustového návrhu, kde reklamné plnenie plánuje klub na úrovni 100-tisíc eur.

Poslanci pozmeneným uznesením podmienili poskytnutie ďalšej časti dotácie plnením finančných plánov vedenia MsHK Žilina preto, aby v budúcnosti nebolo potrebné klub dotovať vyššou sumou v dôsledku prípadného nenaplnenia plánovaných reklamných príjmov. 

Primátor informoval, že nateraz má vedenie mesta Žilina garanciu sponzorov a ich podpory na úrovni 35-tisíc eur. Ďalšie financie musí zaistiť vedenie samotného klubu.

„Sumu v takej výške, akú predstavenstvo MsHK zoženie, je ochotné zafinancovať následne aj mestské zastupiteľstvo. S priamou podporu vo výške 75-tisíc eur a s ďalšími 50-tisícmi eur z hokejového zväzu si myslím, že môžeme bezpečne pokryť najbližšiu sezónu. Je to kompromisný návrh, ktorý zabezpečí, že zajtra môžu byť podpísané zmluvy s hráčmi. Zároveň sme zaviazali súčasné predstavenstvo hokeja k tomu, aby bolo aktívnejšie v získavaní sponzorov,“ vysvetlil primátor Peter Fiabáne. 

Okrem priamej finančnej podpory schválili poslanci aj uzatvorenie zmluvy o nájme nehnuteľností medzi správcovskou spoločnosťou ŽILBYT, s.r.o. a MsHK Žilina, oproti augustovému návrhu tu však došlo k zmene distribúcie príjmov.

Klub podporí mesto nepriamo aj symbolickým nájomným

Po novom bude mesto podporovať seniorský hokejový tím symbolickým prenájmom ľadovej plochy a tréningového zázemia, ďalej si môže klub zaistiť časť príjmov práve ďalším prenájmom reklamných plôch, na čo má vyčlenených 80% z nich. Desatina plôch je vyčlenená pre mládežnícky klub MsHKM Žilina a zvyšných 10% pre samotný ŽILBYT. 

Poslanci zároveň zaviazali predstavenstvo MsHK Žilina presunúť aktivity, ktoré súvisia so športovou činnosťou, aj v spolupráci s mestom, na iný subjekt bez majetkovej účasti mesta a takisto previesť všetky akcie klubu na tento subjekt do termínu prvého riadneho zastupiteľstva po 30. apríli 2019.

Ak by sa v budúcnosti objavil subjekt, ktorý by mal záujem o časť akcií, primátor uviedol, že verí, že by vedeli zmeniť túto podmienku, aby bolo možné aj takéto riešenie - teda kúpa len väčšiny akcií a nie celého klubu. To môže byť v prípade investora podstatné, nakoľko menšinová účasť mu dá lepšiu záruku možnosti prenájmu ľadovej plochy.

Zároveň bude vedenie klubu predkladať na každé riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline do konca športovej sezóny informatívnu správu o aktuálnom plnení rozpočtu, o výške získaných sponzorských prostriedkov aj s kópiami sponzorských zmlúv a výpisu z bankového účtu potvrdzujúceho prijatie finančných prostriedkov.

Poslanci zároveň rozšírili dozornú radu MsHK Žilina o Vandu Tuchyňovú, členku finančnej komisie a Igora Korčeka, člena dopravnej komisie pre zvýšenie miery kontroly.

Odhlasovaný bol aj materiál Podpora mládežníckeho a vrcholového športu v Žiline, ktorého cieľom je „prejav vôle Mestského zastupiteľstva v Žiline zabezpečiť v Žiline udržateľný, systematický, koncepčný a spravodlivý systém podpory mládežníckeho aj vrcholového športu zo strany mesta.“

Vyjadrenie trénera Stanislava Škorvánka, ktoré krátko po hlasovaní zverejnila stránka Mestské zastupiteľstvo Žilina

357 zdieľaní

Dopravný servis
Závodská cesta
Kolóna
07:45
Strečno
Práca na ceste
07:43
Rajecké Teplice
Práca na ceste
07:37
Mojšova Lúčka
Práca na ceste
07:28
Strečno
Jama na ceste
07:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia