Dnes najčítanejšie
Vo štvrtok večer zablúdila v Malej Fatre česká turistka s deťmi, skupinku našli horskí záchranári

02 september 2019 - 16:42

Už ôsmykrát v Žiline Noc s netopiermi, dozviete sa pútavé informácie o ich živote

Foto: Už ôsmykrát v Žiline Noc s netopiermi, dozviete sa pútavé informácie o ich živote
Foto: npmalafatra.sopsr.sk

Na piatok 6. septembra 2019 pripravila Správa Národného parku Malá Fatra v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku už ôsmykrát podujatie pre verejnosť s názvom Noc s netopiermi.

Tá sa bude konať pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline v čase od 18.30 do 21. hodiny. Dozviete sa pútavé informácie o živote netopierov, o pravdivosti, či skôr nepravdivosti niektorých povier a výskume v Malej Fatre z úst odborníka Tomáša Flajsa. 

„Rozprávanie bude doplnené premietaním zaujímavého filmu Strážcovia noci. Prichystaná bude aj ukážka odchytu netopierov do nárazovej siete, či počúvanie zvukov netopierov prostredníctvom bat-detektora. Nebude chýbať tvorivá dielnička pre malých návštevníkov. Zároveň bude pripravená aj prezentácia pracovníkov z hvezdárne a návštevníci podujatia budú mať príležitosť pozorovať nočnú oblohu,“ pozývajú organizátori.

Noc s netopiermi sa organizuje v rámci 23. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Tento rok na stránke EUROBATS-u je zaregistovaných 20 štátov so 78 podujatiami ako rôzne semináre, prednášky, výstavy, exkurzie, ukážky výskumu netopierov a iné.

Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti život týchto výnimočných živočíchov, ktorí mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy (napr. že naše netopiere cicajú krv, či zapletajú sa do vlasov). Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom.

Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na svoj život a tak dochádza k častým kontaktom s človekom. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov. Ich funkcia v prírode je pritom nezastupiteľná a v konečnom dôsledku pre človeka dôležitá. Napríklad jeden druh netopiera (večernica malá) skonzumuje počas noci 2000 až 3000 kusov komárov.

Organizátori pozývajú všetkých záujemcov spoznať fascinujúci život týchto jedinečných cicavcov a tak prispieť k ich poznaniu a zároveň aj ochrane.


Miesto: Pozorovateľňa Krajskej hvezdárne na Malom diele
Dátum: 06.09.2019 - 18:30

11 zdieľaní
Zdroj: Správa NP Malá Fatra

Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
08:12
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
08:12
Strečno
Práca na ceste
07:29
Bytčica
Uzavretá cesta
03:13
Strečno
Prekážka na ceste
23:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia