Dnes najčítanejšie
Z drogérie v Žiline bol odcudzený tovar za viac než 300 eur, polícia pátra po totožnosti dvoch žien

29 august 2019 - 18:55

Dobrovoľníci sa už šesť rokov starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale, upratujú a kosia okolie

Foto: Dobrovoľníci sa už šesť rokov starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale, upratujú a kosia okolie
Galéria: 6 fotiek
Foto: Patrik Groma

Už šiesty rok sa zapojili dobrovoľníci do starostlivosti o pamätník SNP pri hlavnej ceste medzi Žilinou a Vrútkami pri Dubnej Skale. Skupina pravidelne kosí jeho okolie, zbiera odpadky a pred piatimi rokmi osadili nápis “70 SNP”, odkazujúci na vtedy aktuálne sedemdesiate výročie.

Výnimkou z pohľadu starostlivosti nebol ani tento rok, kedy si pripomíname 75. výročie Slovenského národného povstania. Pamätník dlhodobo chátral, asi pred desiatimi rokmi neznámi páchatelia odcudzili z neho pôvodný nápis z bronzu “30SNP” a “hviezdu”.

„Moji obaja starí otcovia bojovali v SNP - jeden s partizánskym veliteľom Veličkom v okolí Prašivej a druhý na Orave pomáhal ako financ a žandár povstalcom. Rozprávali mi množstvo príhod z bojov a bolo mi dosť smutno, keď som videl tento pamätník v zúboženom stave. Dokonca som hľadal v rôznych archívoch niečo o jeho histórii, bohužiaľ, nič som nenašiel. Budem vďačný za každú informáciu, aby sme pamätník obnovili do pôvodného stavu,“ uviedol Patrik Groma, ktorý koordinuje dobrovoľníkov pri staraní sa o pamätník.  Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
68 zdieľaní

Dopravný servis
Vysokoškolákov
Dopravná nehoda
13:27
Strečno
Kolóna
12:59
Lavobrezná
Prekážka na ceste
12:45
Rajecká cesta
Policajná hliadka
12:37
Hričovská
Policajná hliadka
10:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.