Dnes najčítanejšie
Horskí záchranári pomáhali v pondelok 70-ročnej turistke, ktorá uviazla pod Poludňovým grúňom

29 august 2019 - 18:55

Dobrovoľníci sa už šesť rokov starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale, upratujú a kosia okolie

Foto: Dobrovoľníci sa už šesť rokov starajú o pamätník SNP pri Dubnej Skale, upratujú a kosia okolie
Galéria: 6 fotiek
Foto: Patrik Groma

Už šiesty rok sa zapojili dobrovoľníci do starostlivosti o pamätník SNP pri hlavnej ceste medzi Žilinou a Vrútkami pri Dubnej Skale. Skupina pravidelne kosí jeho okolie, zbiera odpadky a pred piatimi rokmi osadili nápis “70 SNP”, odkazujúci na vtedy aktuálne sedemdesiate výročie.

Výnimkou z pohľadu starostlivosti nebol ani tento rok, kedy si pripomíname 75. výročie Slovenského národného povstania. Pamätník dlhodobo chátral, asi pred desiatimi rokmi neznámi páchatelia odcudzili z neho pôvodný nápis z bronzu “30SNP” a “hviezdu”.

„Moji obaja starí otcovia bojovali v SNP - jeden s partizánskym veliteľom Veličkom v okolí Prašivej a druhý na Orave pomáhal ako financ a žandár povstalcom. Rozprávali mi množstvo príhod z bojov a bolo mi dosť smutno, keď som videl tento pamätník v zúboženom stave. Dokonca som hľadal v rôznych archívoch niečo o jeho histórii, bohužiaľ, nič som nenašiel. Budem vďačný za každú informáciu, aby sme pamätník obnovili do pôvodného stavu,“ uviedol Patrik Groma, ktorý koordinuje dobrovoľníkov pri staraní sa o pamätník.  68 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Práca na ceste
21:43
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
21:25
Cesta I/64
Policajná hliadka
20:25
Strečno
Policajná hliadka
20:07
Horný Hričov
Jama na ceste
18:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia