Dnes najčítanejšie
Ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo 22 nových prípadov ochorenia COVID-19

16 august 2019 - 08:21

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prvého dňa v Žiline: Najväčším problémom je cestná infraštruktúra

Foto: Prezidentka Zuzana Čaputová počas prvého dňa v Žiline: Najväčším problémom je cestná infraštruktúra
Galéria: 7 fotiek
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina je vôbec prvým krajským mestom, do ktorého zavítala prezidentka Zuzana Čaputová oficiálne počas nadchádzajúcej cesty po krajských mestách.

Stretnutie začalo na Úrade Žilinského samosprávneho kraja, kde spolu s predstaviteľmi kraja na čele s predsedníčkou Erikou Jurinovou hovorili o sociálnych záležitostiach a dopravnej infraštruktúre. Práve tú počas návštevy označila prezidentka opakovane za problém.

„Dostali sme prísľub morálnej podpory v tlaku na vládu, aby sa projekty nezastavovali a pokračovala výstavba dôležitých diaľničných úsekov. Pani prezidentku zaujímali aj naše aktivity v oblasti životného prostredia a prípravy na klimatické zmeny. Informovali sme ju o príprave nového územného plánu, a akým spôsobom budeme vťahovať občiansku spoločnosť do problematických oblastí, týkajúcich sa najmä odpadového hospodárstva,“ uviedla Jurinová.

Galéria: 12 fotiek

Následne privítal Čaputovú žilinský primátor Peter Fiabáne. V úvode stretnutia vyzdvihol skutočnosť, že sa Zuzana Čaputová stala historicky prvou dámou na čele slovenského štátu, neskôr sa prezidentka oboznámila aj s problémami mesta. Výzvou pre Žilinu je podľa slov primátora modernizácia za pomoci smart technológií.

„Pani prezidentku zaujímali problémy, ktorým mesto dlhodobo čelí. Vzájomne sme sa zhodli, že najväčším problémom je nevybudovaná diaľničná sieť. Mesto a Žilinčania na to doplácajú tým, že ich denne trápi zhustená dopravná situácia. Okrem toho sme sa venovali i otázkam životného prostredia, bytovej politiky a sociálnej oblasti,“ doplnil Fiabáne. 

Prezidentka uisťuje, že problém dopravy bude pripomínať kompetentným predstaviteľom: „Zvlášť zdržanie stavby diaľničných úsekov na Ružomberok a Čadcu strpčujú život nielen miestnym obyvateľom, ale prakticky všetkým na Slovensku. Budem sa stretávať s predstaviteľmi jednotlivých rezortov a budem sa pýtať na to, kedy si už bude konečne Žilina môcť oddýchnuť od toho obrovského náporu,“ prisľúbila hlava štátu.

Následne si Zuzana Čaputová pozrela výrobné priestory závodu Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom, tu vo svojom vyjadrení pripomenula vplyv nedobudovanej infraštruktúry na podnikanie. Zároveň ocenila profesionalitu a kvalitu zamestnancov spoločnosti: 

„Jedným z najväčších problémov v tomto regióne je infraštruktúra, ktorá nie je dobudovaná. Aj s predstaviteľmi Kia Motors Slovakia sme sa rozprávali o tom, že roky nedobudované diaľnice sú problémom aj z hľadiska podnikania. Je to výzva, ktorú je potrebné naplniť,“ povedala Zuzana Čaputová.

Galéria: 7 fotiek

Na mieste sa vyjadrila aj k Brexitu, keďže britský trh patrí medzi významných odberateľov nielen závodu pri Žiline: „Vieme, že Veľká Británia je jedným z najväčších exportných trhov pre naše automobilky. A ak dôjde k Brexitu bez dohody, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať dopad aj na našu automobilovú produkciu.“ 

Z prichádzajúcej robotizácie podľa jej slov vieme vyťažiť, no nesmie to byť na úkor sociálneho rozmeru. Prezident spoločnosti Kyong-Jae Lee jej poďakoval za návštevu: „Sme veľmi radi, že pani prezidentka prišla do nášho regiónu a náš výrobný závod bol prvým, ktorý navštívila, spomedzi všetkých automobilových fabrík na Slovensku.“


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

259 zdieľaní

Dopravný servis
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
13:37
Rudinka
Stacionárny radar
13:09
Estakáda
Jama na ceste
09:55
Strečno
Zver pri ceste
09:53
Strečno
Prekážka na ceste
09:25
Zobraziť aktuálne hlásenia