Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj dokázal odpredať Audi A8 s vyše 560-tisíc kilometrami

07 august 2019 - 13:44

Žilinský a Moravskosliezsky kraj spoločne zabezpečia náhradné autobusové spojenie trikrát denne

Foto: Žilinský a Moravskosliezsky kraj spoločne zabezpečia náhradné autobusové spojenie trikrát denne
Foto: Žilinský samosprávny kraj

S nástupom školského roka bude pre cestujúcich z Kysúc zabezpečené pravidelné autobusové spojenie do Frýdlantu nad Ostravicí. Pomocnú ruku ľuďom v regióne podáva Žilinská župa v spolupráci s Moravskosliezskym krajom. 

Obyvatelia horných Kysúc prišli o priame autobusové spojenie do práce ešte začiatkom leta. Súkromný prepravca zrušil pravidelnú linku z Turzovky do Ostravy, čím výrazne skomplikoval obyvateľom z prihraničných oblastí dochádzanie za prácou či do škôl. 

Aj napriek tomu, že medzinárodná autobusová doprava nie je v kompetencii samosprávnych krajov, začala Žilinská župa už v júni rokovať s Moravskosliezskym krajom a spoločne hľadali riešenie pre ľudí pravidelne dochádzajúcich za prácou na Moravu.

Kraje sa dohodli na troch spojoch, tie pomôžu pracujúcim v regióne

Výsledkom spolupráce a dohody je nové autobusové spojenie Turzovka – Frýdlant nad Ostravicí, ktoré bude premávať od začiatku septembra 2019. 

Aktuálny prepravca Žilinskej župy dovezie cestujúcich z Turzovky po hranicu v Klokočove, odkiaľ ich prevezme český prepravca do Frýdlantu nad Ostravicí. Cestujúci pokračujúci do Ostravy budú môcť využiť následné autobusové alebo vlakové spojenie

„Zabezpečíme tri spoje, aby každá smena mala možnosť dostať sa do práce a domov. V tejto chvíli to berieme ako možnosť udržať zamestnanosť v regióne a pomôcť ľuďom, ktorí pravidelne cestujú za prácou,“ uviedla županka Erika Jurinová.

Vytvorenie pravidelného spojenia na území cudzieho štátu komplikuje získanie medzinárodnej licencie ako aj pripravované verejné obstarávanie na nového dopravcu v Žilinskom kraji. Pomohlo by preto zapojenie ďalších samospráv.

„Novú autobusovú linku s novou trasou by sme museli zabezpečiť verejným obstarávaním, čo by bol veľmi zdĺhavý a náročný legislatívny proces. Pre ľudí by to znamenalo ďalšie čakanie. Navyše Žilinský samosprávny kraj momentálne rieši otázky novej Zmluvy o výkone vo verejnom záujme,“ dodala Jurinová.  

Udeľovanie povolenia na prevádzkovanie medzinárodnej autobusovej linky je v kompetencii Ministerstva dopravy a výstavby SR. Medzinárodná autobusová linka nie je súčasťou výkonov vo verejnom záujme a je prevádzkovaná na komerčnom základe. Využiteľnosť novozavedených autobusových spojov bude župa sledovať a mesačne vyhodnocovať.  

Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
19:59
Mojšova Lúčka
Kolóna
19:59
Priemyselná
Jama na ceste
19:40
Strečno
Jama na ceste
19:09
Hlavná, Bytčica
Práca na ceste
18:41
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia