Dnes najčítanejšie
Z odstavených kamiónov pri automobilke KIA boli odcudzené viaceré časti, škoda je v tisícoch eur

19 júl 2019 - 16:29

Mesto Žilina si objednalo komplexnú evidenciu parkovacích plôch na celom území

Foto: Mesto Žilina si objednalo komplexnú evidenciu parkovacích plôch na celom území
Foto: ilustračné

Mesto Žilina bude mať zmapované parkovacie plochy v centre, na sídliskách aj v mestských častiach, vyplýva to zo zverejnenej zmluvy o dielo s predmetom “Technická evidencia parkovacích plôch v meste Žilina”. Za sumu 20 398,80 eur dodá evidenciu košická spoločnosť HRDLIČKA - SLOVAKIA s.r.o.

Jej súčasťou bude zoznam parkovacích plôch v Žiline spolu s údajmi o ich dĺžke, šírke, ploche, type a stave povrchu, prislúchajúcich objektoch ako napríklad dopravné značenie či vyhradených stojiskách. Parkovacie plochy budú zatriedené po uliciach a volebných obvodoch.

Odovzdaním diela, ktoré je zmluvne naplánované do konca letných prázdnin, sa však práca dodávateľa nekončí: „Súčasťou diela je majetková identifikácia pozemkov pod parkovacími plochami a aktualizácia na ďalšie dva roky,“ spresňuje zmluva so zhotoviteľom.

Evidenciu bude mať mesto k dispozícii v tlačenej aj elektronickej podobe. Rovnaká spoločnosť dodá za sumu 30 598,80 eur aj technickú evidenciu miestnych komunikácií v Žiline a za 20 389,80 eur databázu dopravných objektov. 

Dáta o parkovacích plochách a dopravnej situácii môžu pomôcť pri ďalšom rozhodovaní o zmene v systéme parkovania v Žiline, dnes je na sídliskách a v mestských častiach bezplatné s výnimkou časti Hlín.

Ešte v máji sa dvanásťčlenná delegácia poslancov zo Žilina spolu s primátorom Petrom Fiabáne zúčastnilo pracovného stretnutia v Trenčíne, kde im miestne vedenie odprezentovalo koncepciu a systém regulovaného parkovania v tomto krajskom meste. 

„Situácia s parkovaním najmä na žilinských sídliskách je neúnosná a je potrebné ju urgentne riešiť. Zavedenie obdobného systému ako majú v Trenčíne, ktorý sa po dvoch rokoch ukázal ako veľmi úspešný, si bude vyžadovať predovšetkým odvahu a politické rozhodnutie. Pred tým však bude ale potrebné doriešiť vzťahy so Žilinskou parkovacou spoločnosťou,“ uviedol v máji po rokovaní Ján Pažický, predseda komisie dopravy Mestského zastupiteľstva v Žiline. 162 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
01:08
Stráža
Práca na ceste
23:14
Gbeľany
Zver pri ceste
23:12
Košická
Jama na ceste
20:13
Vranie
Prekážka na ceste
20:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina