Dnes najčítanejšie
24-ročný vodič zrazil na priechode dve chodkyne, polícia mu na mieste zadržala vodičský preukaz
COVID-19 vývoj situácie v kraji

12 júl 2019 - 14:03

Žilinská župa plánuje Považskú lesnú železnicu, spustiť by sa mohla už na jar 2020

Foto: Žilinská župa plánuje Považskú lesnú železnicu, spustiť by sa mohla už na jar 2020
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Kedysi slúžili na prepravu dreva, dnes sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Po Kysuciach a Orave svojich prvých návštevníkov čoskoro odvezie aj železnička na Liptove. 

Historická lesná úvraťová železnica Vychylovka – Nová Bystrica je dnes jedinou fungujúcou úvraťovou železnicou v Európe a jednou z troch na svete. Vo svojom vozovom parku má historické parné a motorové rušne, jazdu po areáli je možné absolvovať aj motorovou drezinou s kapacitou desať cestujúcich. Čakanie na vlak si môžu návštevníci skrátiť prehliadkou skanzenu, pre najmenších návštevníkov si múzeum pripravilo novinku.

„Každoročne nás navštívi veľa rodín s deťmi. Aby bolo čakanie na vlak čo najpríjemnejšie, vybudovali sme detskú izbu v priestoroch Raganovho mlynu, kde si rodičia spolu so svojimi ratolesťami môžu oddýchnuť, pozrieť ľudové rozprávky, zabaviť sa, či prečkať daždivé počasie,“ povedal Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci.

Detská izba. Zdroj: ŽSK

Vlak na svoju cestu vychádza zo Stanice Skanzen a pokračuje do Sedla Beskyd, odkiaľ sa môžu cestujúci vrátiť späť alebo prestúpia na oravskú železničku.

Na stanici Tanečník začína svoju jazdu Oravská lesná železnica, ktorá dnes patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie Oravy. Pri návšteve železnice si môžu turisti pozrieť aj expozíciu lesnej železnice, rušňového a vozového parku, spracovania dreva, a tento rok pribudla nová expozícia remesiel.

„Spolu s letnou sezónou sme otvorili aj nový Remeselný dom, ktorý nemá v prihraničnom regióne obdobu. Vo vnútri sa nachádzajú zbierkové predmety z dreva, ukážka kováčskej aj hrnčiarskej tvorby, ale aj bytové textílie či modrotlač. Počas letných víkendov budú mať návštevníci možnosť vidieť a aj vyskúšať si rôzne druhy remesiel, ktoré už postupne upadajú do zabudnutia,“ povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Remeselný dom. Zdroj: ŽSK

Trojkilometrová jazda zo stanice Tanečník na stanicu Sedlo Beskyd trvá asi 15 – 20 minút. Tu si vlak urobí prestávku, počas ktorej môžu návštevníci vystúpiť na 12-metrovú vyhliadkovú vežu neďaleko stanice alebo navštívia dobovú goralskú drevenicu.

Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá asi hodinu a desať minút. Oravská lesná železnica je v prevádzke počas celého roka okrem mesiaca november, úvraťová železnica vo Vychylovke jazdí od mája do októbra.  

Na jazdu Považskou lesnou železnicou si budú musieť návštevníci ešte chvíľu počkať. „Prostredníctvom eurofondov sa nám podarilo dobudovať úzkorozchodnú trať, ktorá spája areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice. Upravila sa takmer kilometer dlhá trať, kadiaľ budú premávať historické vlakové súpravy zachránené z pôvodnej železnice. Momentálne čakáme na povolenia,“ uzavrel Hromada.

Župa predpokladá, že po skúšobnej prevádzke, by sa prví návštevníci mohli Považskou lesnou železnicou odviezť už na jar budúci rok.

Oravská lesná železnica. Zdroj: ŽSK
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
19:27
P.O. Hviezdoslava
Policajná hliadka
19:08
Mostná
Iné nebezpečenstvo
19:00
Strečno
Kolóna
18:55
Strečno
Jama na ceste
18:45
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia