Dnes najčítanejšie
V obci Lietava spadol pri prácach na dome 38-ročný muž, zasahovali leteckí záchranári

15 jún 2019 - 13:25

Na dnešný deň bola vydaná výstraha pred vysokými teplotami, zajtra môžu prísť búrky s krúpami

Foto: Na dnešný deň bola vydaná výstraha pred vysokými teplotami, zajtra môžu prísť búrky s krúpami
Foto: ilustračné / pixabay.com

zV súvislosti s aktuálnym horúcim počasím vydal SHMÚ na dnes 15. júna 2019 meteorologickú výstrahu pred vysokými teplotami. Výstraha najnižšieho prvého stupňa trvá od od 14:00 do 18:00 hod.

Takmer vo všetkých okresoch Žilinského kraja sa OJEDINELE očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

„Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uvádza SHMÚ.

V nedeľu sa očakávajú aj búrky

Meteorologická výstraha pred búrkami bola vydaná pre celý Žilinský kraj, má najnižší stupeň a jej trvanie je od zajtra 11:00 hod. do pondelka 17. júna 00:00 hod.

Vo všetkých okresoch Žilinského kraja je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ informuje SHMÚ.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).


43 zdieľaní
Zdroj: SHMÚ

Dopravný servis
Lysica
Zver pri ceste
03:59
Strečno
Práca na ceste
23:39
Oškerda
Policajná hliadka
22:54
Kotešová
Policajná hliadka
22:11
Strečno
Práca na ceste
21:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina