Dnes najčítanejšie
V nedeľu sa pri páde v Malej Fatre zranil cyklista, privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť

23 máj 2019 - 15:12

V Žiline funguje špecializované poradenstvo pre obete trestných činov v budove Okresného úradu

Foto: V Žiline funguje špecializované poradenstvo pre obete trestných činov v budove Okresného úradu
Foto: Mesto Žilina

V Žiline vznikla informačná kancelária, ktorá má za cieľ pomáhať obetiam trestných činov a poskytnúť im viaceré služby. Ide o špecializované poradenstvo, sprevádzanie obetí počas trestného konania voči páchateľovi, právnu pomoc a právne zastupovanie či sociálne a ekonomické poradenstvo. Vytvorenie kontaktného bodu iniciovalo Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom odboru prevencie kriminality v rámci celonárodného projektu.

Projekt je zameraný na tri cieľové skupiny – na seniorov, obete nenávistných trestných činov a extrémizmu a obete obchodovania s ľuďmi. Jeden z kontaktných bodov vznikol aj v Žiline. Sídli v budove Okresného úradu na Ulici Janka Kráľa. Pomoc tu nájdu všetci občania, ktorí sa s podobným konaním stretli a potrebujú poradiť. Obetiam trestných činov je v kontaktnom bode k dispozícii koordinátor na regionálnej úrovni a dvaja jeho asistenti, ktorí sú verejnosti k dispozícii v pracovné dni od 8.00 do 14.00 hod.

„Vytvorením tohto regionálneho poradenského centra sa zabezpečí dostupnosť potrebných informácií o poskytovaných službách na jednom mieste. Obete trestných činov a ich blízki sa tak budú vedieť bezproblémovo a promptne dostať k pomoci. Verím, že aj týmto spôsobom sa nám podarí obmedziť páchanie kriminality najmä na ohrozených skupinách,“ skonštatovala Barbora Birnerová, zástupkyňa primátora Žiliny. 

Jednou z najohrozenejších skupín sú práve seniori, ktorí sú dôverčiví a častokrát prídu vinou podvodníkov o  všetky svoje finančné úspory. Najčastejšou príčinou je, že im naletia na ich vymyslené príbehy či obchody. Aj pre tieto potenciálne obete informačné centrum funguje a pripravuje počas roka viacero preventívnych aktivít. Tie budú vo forme prednášok, spoločných diskusií a ukážok reálnych príkladov z praxe. 

Žilinský kontaktný bod pomoci pre obete trestných činov úzko spolupracuje aj s inými subjektmi, ktoré poskytujú poradenstvo obetiam násilia. Spolupracujúcimi organizáciami sú napríklad aj Detské advokačné centrum Náruč a Rodinné centrum pomoci.

Rodinné centrum pomoci vzniklo pri Nadácii Žilinského samosprávneho kraja a od apríla 2019 ponúka klientom bezplatné právne poradenstvo, ale aj sociálne poradenstvo a pomoc ľuďom v núdzi. Rodinné centrum pomoci sa nachádza v budove Považskej galérie umenia na Ulici republiky a otvorené je v pracovných dňoch od 8.00 do 15.00 hod.


61 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Radoľa
Jama na ceste
12:59
Strečno
Kolóna
12:57
Oškerda
Prekážka na ceste
12:52
Na Horevaží
Jama na ceste
12:52
Vranie
Policajná hliadka
12:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia