Dnes najčítanejšie
Polícia žiada o pomoc pri stotožnení ženy, ktorá zomrela v Žiline po tom, čo ju prešlo auto

23 máj 2019 - 12:28

Magnetická rezonancia by mala na Kysuciach začať slúžiť už v lete, zmluva je podpísaná

Foto: Magnetická rezonancia by mala na Kysuciach začať slúžiť už v lete, zmluva je podpísaná
Foto: Žilinský samosprávny kraj

V Kysuckej nemocnici v Čadci už čoskoro začne fungovať nové pracovisko magnetickej rezonancie. Elektronická aukcia na dodávateľa prístroja bola ukončená a zmluva s víťazom je podpísaná. Prvým pacientom by mala nová magnetická rezonancia slúžiť už v lete.

Spádová oblasť pre takmer 130-tisíc obyvateľov sa po rokoch čakania konečne dočká kľúčového diagnostického zariadenia. Pacienti z Kysúc viac nebudú musieť cestovať desiatky kilometrov za vyšetrením do Žiliny, Martina, Ružomberka, Prievidze či Dolného Kubína. Vyšetrenia magnetickou rezonanciou ročne absolvuje v tejto oblasti takmer 4-tisíc pacientov.

„Najviac to ocenia hospitalizovaní pacienti, ktorých často museli prevážať  aj do vzdialenejších oblastí. Týmito transportmi trpeli a celkový liečebný proces sa predlžoval,“ povedal Martin Šenfeld, riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a poslanec ŽSK.

Súhlas na zazmluvnenie získali po dlhotrvajúcom boji

Šesť rokov sa vedenie nemocnice snažilo získať súhlas VšZP na zazmluvnenie prístroja. To sa podarilo získať minulý rok v júli po tlaku petície obyvateľov a intervencii župy, ktorá viedla rokovania na ministerstve.

„Už od nástupu do funkcie sme viedli rokovania, aby sme získali súhlas na zazmluvnenie rezonancie. Teší ma, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti na Kysuciach sa opäť zlepší. Kvalitné a funkčné vybavenie nemocníc by dnes malo byť štandardom. Aj preto sa snažíme nemocnice a jednotlivé ambulancie postupne modernizovať a vybavovať,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. 

Žilinská župa novú magnetickú rezonanciu obstarávala v spoločnom balíku v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a nemocnicou. Predpokladaná hodnota zákazky bola 1 milión eur.

„Podarilo sa nám vysúťažiť prístroj so 60 mesačným servisom v sume 610 tisíc eur (bez DPH). Sprevádzkovaním pracoviska magnetickej rezonancie sa obyvateľom Kysúc zabezpečí komplexná zdravotná starostlivosť. Je v našom záujme, aby prví pacienti mohli absolvovať vyšetrenie na začiatku prázdnin,“ dodala Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

V najbližších dňoch sa musí dokončiť prestavba priestorov tak, aby boli prispôsobené vysúťaženému typu prístroja. Magnetická rezonancia by mala byť spustená do užívania v júli 2019. 

ŽSK je zriaďovateľom 4 nemocníc s poliklinikou a 1 polikliniky. Od mája 2016 poskytuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou Dolnooravská nemocnica s poliklinikou v Dolnom Kubíne, teraz pribudne ďalšia župná rezonancia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.197 zdieľaní
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj

Dopravný servis
Strečno
Kolóna
19:44
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
19:37
Strečno
Kolóna
19:26
Strečno
Jama na ceste
19:25
Mojšova Lúčka
Kolóna
19:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina