Dnes najčítanejšie
Polícia obvinila 28-ročného Gabriela zo Žiliny, u ktorého v stredu zaistila 2,5 kilogramu marihuany

02 máj 2019 - 09:27

Genius Loci: Hvezdárne a hvezdári

Foto: Genius Loci: Hvezdárne a hvezdári

V máji nás diskusiou Genius Loci prevedú odborníci ale aj laickí astronómovia a budú našimi sprievodcami vesmírom a galaxiami. Témou 24. diskusie sú totiž hvezdárne a hvezdári.

Krajská hvezdáreň v Žiline, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, plní dve základné úlohy: popularizuje astronómiu a prírodné a technické vedy rôznymi formami kultúrno – výchovných podujatí pre širokú verejnosť, vykonáva odborno – pozorovateľskú činnosť v oblasti astronómie a publikuje jej výsledky v odbornej tlači.

O fungovaní hvezdárne, o jej dôležitosti ale aj o láske k astronómií nám bude rozprávať riaditeľ hvezdárne RNDr. Ján Mäsiar.

Ďalšími hosťami budú astronómovia amatéri – Fero Michálek a Boris Kardoš. Dozvieme sa o vzniku Astronomického klubu Juraja Bardyho v Plevníku – Drienovom ale aj rôzne zaujímavosti o nočnej oblohe.

Astronomický klub Juraja Bardyho v Plevníku – Drienovom je občianske združenie založené v roku 1999 ako potreba sústrediť záujemcov o amatérsku astronómiu v Považskobystrickom regióne a blízkom okolí.

Zakladateľmi bola trojica mladých astronómov amatérov – František Michálek z Vrtižera, Zdeno Velič z Beluše a Marián Mičúch z Plevníka.

Hosťami moderovanej diskusie sú Ján Mäsiar, Fero Michálek a Boris Kardoš.
Moderátorom diskusie je Michal Jurecký.

Vstup zdarma.

Miesto: Rosenfeldov palác Žilina
Dátum: 23.05.2019 - 17:00


0 zdieľaní

Dopravný servis
Vranie
Prekážka na ceste
12:29
Strečno
Prekážka na ceste
12:28
Strečno
Policajná hliadka
12:25
Lavobrezná
Práca na ceste
12:14
Lavobrezná
Kolóna
12:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina