Dnes najčítanejšie
Svadobná výstava od A po Z v Žiline: Nenechajte si ujsť najnovšie trendy, workshop a prehliadky

25 apríl 2019 - 17:52

Obstarávanie prímestskej autobusovej dopravy na Kysuciach a Orave brzdia námietky

Foto: Obstarávanie prímestskej autobusovej dopravy na Kysuciach a Orave brzdia námietky
Foto: ilustračné

Vo februári vyhlásil Žilinský samosprávny kraj verejné obstarávanie na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy v rámci regiónov Kysuce a Orava na obdobie rokov 2020-2021, v marci však pre podané námietky začalo konanie o preskúmanie úkonov. V praxi to znamená, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal predbežné opatrenia a lehoty verejného obstarávania neplynú. Župa hľadá nových dopravcov, keďže tým aktuálnym vyprší tento rok desaťročný kontrakt.

Súčasnými dopravcami vo verejnom záujme sú v Žilinskom samosprávnom kraji ARRIVA LIORBUS, a. s., a SAD ŽILINA, a.s., ktorí zabezpečujú dopravnú obslužnosť pre viac ako 300 obcí v kraji. Dopravcovia sa okrem toho podieľajú aj na chode mestskej hromadnej dopravy vo viacerých mestách - napríklad Martine, Vrútkach, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši či Dolnom Kubíne. Zmluvy s oboma dopravcami končia 29. novembra 2019. 

Lehota na predkladanie ponúk do 12. apríla neplatí, kraj musí čakať na preskúmanie zo strany ÚVO. Predbežné opatrenie je štandardne využívaným nástrojom pri námietkach, môže však zdržať výber dodávateľov.

„V konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného, ktoré sa začína na základe námietok alebo doručením oznámenia o začatí konania kontrolovanému, úrad rozhodne do 30 dní odo dňa doručenia kompletnej dokumentácie v origináli úradu,“ spresňuje zákon dĺžku preskúmania. Kraj pritom komunikoval zámer vyhlásenia súťaže už rok dopredu: 

„ŽSK začal pripravovať súťaž na dodávateľa poskytovateľa služieb prímestskej autobusovej dopravy zverejním zámeru tzv. predbežného oznámenia už vo februári 2018. Jeden rok poslúžil všetkým potenciálnym záujemcom, aby mali dostatok času sa na súťaž pripraviť. Začiatkom februára 2019 bolo vyhlásené verejné obstarávania už s možnosťou predkladania ponúk. Samotný proces ani zákonné lehoty nevieme ovplyvniť ani urýchliť. Ukončenie obstarávania bude vo veľkej miere závislé aj od konania uchádzačov,“ uviedla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová. 19 zdieľaní

Dopravný servis
Rudinka
Kolóna
17:45
Hričovská
Prekážka na ceste
17:44
Strečno
Kolóna
17:43
Strečno
Kolóna
17:29
Košická
Kolóna
17:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina