Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

16 apríl 2019 - 14:59

Žilina bude mať po rokoch Útvar hlavného architekta, bude partnerom pre developerov aj mesto

Foto: Žilina bude mať po rokoch Útvar hlavného architekta, bude partnerom pre developerov aj mesto
Foto: ilustračné - pixabay.org

Na Mestskom úrade v Žiline vznikne Útvar hlavného architekta, ktorého cieľom bude koncepčný a strategický rozvoj mesta. O zriadení tohto útvaru ako rozpočtovej organizácie mesta rozhodli na svojom včerajšom zasadnutí žilinskí mestskí poslanci. Primátor mesta považuje tento krok za jednu z kľúčových vecí pri koncepčných zmenách v meste:

„Hlavnou úlohou útvaru bude zabezpečovať a garantovať rozvoj územia a dlhodobý rozvoj mesta. Bude akýmsi partnerom pre developerov a pre všetkých, ktorí do Žiliny prichádzajú, chcú tu investovať a niečo stavať. Hlavný architekt bude zbierať dáta, na základe ktorých budeme pripravovať podklady pre územné rozhodnutia a na strategické plány,“ uviedol Peter Fiabáne.

Súčasťou útvaru budú podľa jeho slov aj ďalšie profesie ako architekt, urbanista, ekológ, krajinný architekt či dopravný inžinier. Časť súčasných pracovníkov na Mestskom úrade v Žiline sa presunie pod novú organizáciu. Už v marci bol zámer vytvorenia útvaru odprezentovaný odbornej verejnosti a architektom, v minulosti bol opakovane zrušený politickými rozhodnutiami.

Najskôr za čias Slotu v roku 2001, neskôr v prvom funkčnom období Chomu. Útvar hlavného architekta by mal zabezpečovať pre mesto územné plánovanie, vypracovávať podklady pre potreby mesta či zastupovať ho pred orgánmi štátnej správy. Nového riaditeľa by mohli voliť poslanci už na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
20:29
Hlavná, Bytčica
Kolóna
20:22
Mojšova Lúčka
Kolóna
20:14
Radoľa
Kolóna
20:11
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
20:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina