Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: Staršiu ženu zachytil pri Tepličke nad Váhom vlak, hasiči ju našli po takmer hodine

15 apríl 2019 - 16:37

Ozveny Áčka zavítajú opäť aj do Žiliny, z európskych festivalov prinesú aktuálnu študentskú tvorbu

Putovná prehliadka Ozveny Áčka prináša opäť po roku do Žiliny blok krátkych filmov, reprezentujúci aktuálnu študentskú tvorbu na Slovensku. Premietanie spojené s úvodom a diskusiou s tvorcami sa uskutoční 18.4.2019 v kultúrnych priestoroch Stanica Žilina – Záriečie so zahájením o 19:00. Diváci tak budú mať možnosť vidieť filmy, ktoré súťažili na rôznych svetových filmových festivaloch. 

Projekt vznikol minulý rok ako reakcia na dovtedajšiu absenciu akejkoľvek distribúcie študentských filmov. Prehliadka nadväzuje na filmový festival študentských filmov Áčko, ktorú každoročne organizujú a usporadúvajú študenti Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. 

Minuloročné Ozveny Áčka 2017 úspešne rozdistribuovali šesticu študentských filmov do šiestich krajských miest Slovenska. Na základe veľkého záujmu o premietanie študentských filmov, sa Ozvený Áčka 2017 premietali aj na miestach či podujatiach, ktoré prvotne neboli vôbec plánované.

Študentská filmová tvorba sa premietla na PAFF (Pezinský Alternatívny Filmový Festival), na prvom ročníku festivalu Vinohradský film v Brne, na umeleckom festivale Art in Park v Trenčianskych Tepliciach a minuloročné filmové putovanie ukončilo svoju cestu v Trenčíne na obľúbenom festivale Pohoda. 

V druhom ročníku Ozvien Áčka 2018 sa opäť zameriavame na tvorcov aktuálnej študentskej filmovej tvorby za uplynulý rok.  Jedným z najúspešnejších filmov tohtoročnej putovnej šestice je Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch v réžii Michala Ďuriša.

Talentovaný režisér zachytáva rodinu, v ktorej sa všetci poznajú tak dlho, že je len ťažko oddeliť lásku a ponorkovú chorobu. Film bol premietnutý na festivale Karlove Vary v sekcii První podání, ktorá sa zameriava na výnimočných mladých režisérov z celej Európy. Na mníchovskom festivale študentských filmov vyhral cenu za najlepší scenár a ďalej sa premietal na festivaloch v Slovinsku, Taliansku, Luxembursku a Nemecku. 

Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams/ Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch trailer from FTF VŠMU on Vimeo.

Ďalším veľmi úspešným filmom je nenaratívny animovaný film Poetika Anima od Kristíny Saganovej. Film vznikol na motív rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou denníkových zápiskov režisérky. Táto snímka plná symbolov a obrazových metafor pochodila už niekoľko európskych festivalov.

Na rumunskom festivale CineMAiubit Film Festival získala cenu za najlepší animovaný film. Poetika Anima sa ďalej premietala na poľskom filmovom festivale vo Varšave, v gréckych Aténach, v Maďarsku, Slovinsku a Francúzsku.  

 

Poetika Anima (trailer) from FTF VŠMU on Vimeo.

Film Výlet od Daniela Riháka je ďalším úspešným filmom zo šestice kraťasov. Tento psychologický triler podľa rovnomennej poviedky Jozefa Kariku vyhral dve ceny už na domácej pôde.

Režisér si z festivalu Áčko odniesol rovno dve ocenenia a to za najlepšiu réžiu a zvuk. Výlet sa taktiež premietal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v sekcii študentských filmov. 

Štvrtým filmom z našej putovnej šestice je Planéta Gelnica od Pauly Reiselovej, ktorá sa premietala na multižánrovom festivale Gelnické iluminácie. Šesticu kraťasov dopĺňajú filmy Paradoxy zverokruhu od Mikuláša Krišpína Iždinského a Babie leto dokumenaristky Kataríny Jonisovej. 

Ozveny Áčka 2018 majú ambíciu pokračovať v minuloročnej tradícii, a predovšetkým poukázať na dôležitosť distribúcie kvalitných študentských filmov, ktorých tvorcovia budú tvoriť ďalšiu generáciu úspešných slovenských filmárov.

Miesto: Stanica Žilina-Záriečie
Dátum: 18.04.2019 - 19:00


2 zdieľaní
Zdroj: TS Ozveny Áčka

Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
23:27
Hričovská
Stacionárny radar
21:58
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
21:41
Rajecká cesta
Policajná hliadka
20:58
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
20:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina