Dnes najčítanejšie
Na sídlisku Hájik napadol 24-ročný muž pravdepodobne pod vplyvom drog staršiu ženu, zadržal ho svedok
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

28 marec 2019 - 14:47

Balustráda v Žiline pod Farským kostolom má nové číslo - 120, ktoré značí počet bicyklov BikeKIA

Už niekoľko dní ma balustráda pod Farským kostolom v Žiline nové číslo - 120, ktoré symbolizuje počet bicyklov v prvej fáze systému zdieľania bicyklov v Žiline. Projekt BikeKIA štartuje už v piatok na Námestí Andreja Hlinku, kde bude slávnostné odozvdaný do užívania. Súčasťou spustenia služby je aj sprievodný program, ktorý začína o 13:00 hod.

Po skončení oficiálneho odovzdania vystúpi Martin Harich so svojou kapelou, na záver sa uskutoční 1. bikesharingová cyklojazda. Službu bikesharing v Žiline bude prevádzkovať spoločnosť Arriva, k jej využívaniu bude potrebné mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu. Pre návštevníkov, ktorí sa zaregistrujú, má mesto zajtra pripravený darček.

Stanice bikesharingu v Žiline sa nachádzajú prevažne v okolí historického centra, ďalšie pri významných bodoch so službami pre obyvateľov Žiliny - napríklad pri Žilinskej univerzite v Žiline, Lesoparku Chrasť medzi Solinkami a Vlčincami, rekreačnej zóne na Vodnom diele Žilina, mestskej krytej plavárni, internátoch alebo poliklinike Žilpo. 


V sobotu 30. marca sa Slovensko po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty Hodina Zeme. Presne o 20.30 na hodinu zhasnú svetlá významných svetových metropol vrátane Žiliny. Do tmy sa ponorí Katedrála Najsvätejšej Trojice, Burianova veža, Farské schody i Mestské divadlo v Žiline.

Projekt Hodina Zeme nie je len o zhasínaní svetiel na jednu hodinu. Má spojiť všetkých tých, ktorí si uvedomujú dôležitosť ochrany našej planéty a zároveň svoju silu niečo zmeniť. Zapojením sa do tohto projektu Žilina potvrdzuje, že hrozba klimatických zmien nám nie je ľahostajná.

„Každý z nás sa môže pridať k miliónom ľudí na celom svete, ktorí v sobotu vyjadria, že im záleží na prírode. Je veľa možností ako žiť ekologicky. Stačí, ak začneme oveľa viac dbať na šetrenie energie vo svojom okolí, prestaneme plytvať pitnou vodou, prípadne si zvolíme ekologickejší spôsob prepravy. Veľakrát sa stáva, akoby sme sa ani neuvedomovali dopad, ktorý spôsobíme, čo i len vyhodeným plastovej fľaše v lese či zbytočným svietením v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzame,“ uviedol žilinský primátorPeter Fiabáne.
152 reakcií


Dopravný servis
Estakáda
Jama na ceste
21:24
Strečno
Policajná hliadka
21:23
B. S. Timravy
Policajná hliadka
21:07
Rajecká cesta
Práca na ceste
20:57
Strečno
Iné nebezpečenstvo
20:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia