Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj naďalej prvý v počte pozitívnych prípadov, medzi hospitalizovanými je 83% neočkovaných
COVID-19 vývoj situácie v kraji

18 marec 2019 - 11:39

Bikesharing v Žiline slávnostne odštartuje v piatok 29. marca, pozrite si podmienky využívania

Foto: Bikesharing v Žiline slávnostne odštartuje v piatok 29. marca, pozrite si podmienky využívania
Foto: Mesto Žilina

Dlho očakávaný systém zdieľaných bicyklov v Žiline pod značkou BikeKIA bude slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta od piatka 29. marca 2019. Žilinská samospráva slávnostne spustí nový systém o 15-tej hodine na Námestí Andreja Hlinku.

Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby pokryli dôležité dopravné uzly. Záujemcovia o službu sa môžu už teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre Android a iOS.

Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný po dobu jednej hodiny. Ak chce bicykel cyklista využívať dlhšie, stačí ho vždy do 60 minút vrátiť a v prípade potreby si požičať ďalší. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Bikesharing v Žiline výraznou mierou podporila Nadácia Kia Motors Slovakia

Systém zdieľaných bicyklov v Žiline zafinancovala Nadácia Kia Motors Slovakia v roku 2018 sumou viac ako 320 000 eur. Za túto sumu bolo zrealizované osadenie dokovacích staníc, zakúpili sa bicykle, stojany, hardvér a softvér, časť peňazí išla na vývoj aplikácie a webstránky. „S mestom Žilina budeme po dobu piatich rokov spolufinancovať údržby systému, a teda rozvoz bicyklov, ich čistenie, opravu a uskladnenie. Okrem toho budeme zo strany nadácie aj naďalej hradiť náklady spojené so zákazníckou linkou, poistením a aktualizáciou softvéru,“ vyjadril sa Branislav Hadár, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

Popri financovaní projektu vybrala Nadácia i dodávateľa systému, spoločnosť ARRIVA, ktorá má skúsenosti s prevádzkovaním tohto systému aj v iných mestách. „Chceli sme sa kvalitou systému vyrovnať ostatným európskym mestám, kde zdieľané bicykle fungujú roky. Preto sme už od septembra 2017 začali s porovnávaním rôznych dodávateľov v európskych metropolách. Dúfame, že BikeKIA sa stane každodennou súčasťou života Žilinčanov a systém bude plne využívaný,“ doplnil správca nadácie.

„Som nesmierne rád, že sa nám podarilo dotiahnuť tento projekt do úspešného konca a už o niekoľko dní sa tento obľúbený systém rozbehne aj v našom meste. Bikesharing nám prinesie novú formu mobility, komfortnejší a zdravší spôsob prepravy. Aj vďaka verejným zdieľaným bicyklom si budú môcť Žilinčania, ale i návštevníci nášho mesta uľaviť od preplnenej mestskej dopravy či čoraz častejších kolón áut,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne. Doplnil, že počas prvotnej fázy projektu bude mesto využívanie jednotlivých staníc analyzovať a následne vyhodnotí rozmiestnenie staníc a v prípade potreby bude túto sieť upravovať, prípadne dopĺňať.

Bicykle majú prispieť k jednoduchšej doprave v centre Žiliny

ARRIVA bude pre obyvateľov a návštevníkov Žiliny prevádzkovať plne funkčný systém zdieľaných bicyklov. „Verím, že bikesharing bude medzi Žilinčanmi obľúbený minimálne rovnako ako v Nitre, kde po dvoch veľmi úspešných sezónach pripravujeme spustenie tretej. Vysoko si cením iniciatívu a financovanie projektu Nadáciou Kia Motors Slovakia a podporu bikesharingu zo strany mesta Žilina. Dokázali spolu podporiť správnu vec, ktorá zlepší obyvateľom Žiliny život,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Podľa jeho slov zjednodušujú zdieľané bicykle dopravu ľudí najmä v centrách miest. „Na základe našej skúsenosti z Nitry môžeme povedať, že bikesharing je ako doplnok mestskej verejnej dopravy ďalším zo spôsobov, ako zvýšiť záujem obyvateľov a návštevníkov miest o cestovanie verejnou dopravou. A pomáha im uprednostniť ho pred individuálnym cestovaním osobnými autami. Práve stále väčší počet ľudí, áut, a teda aj dopravných zápch v mestách je jedným z dôvodov, prečo sa opäť po rokoch stal rozvoj verejnej osobnej dopravy jednou z priorít primátorov a županov na celom Slovensku,” doplnil L. Ivan.

Verejné bicykle budú môcť Žilinčania používať od 29. marca 2019. Nový systém slávnostne spustí do prevádzky žilinský primátor Peter Fiabáne spolu s prezidentom spoločnosti Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee a generálnym riaditeľom spoločností ARRIVA na Slovensku Lászlóom Ivanom. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program.

Už od 10.00 hod. začnú na Hlinkovom námestí aktivity pre najmenších, približne od 13.00 hod. budú k dispozícii stánky partnerov, v ktorých prítomným predstavia aktivity spojené s bicyklovaním, rovnako sa záujemcovia dozvedia, ako sa možno zaregistrovať do bikesharingu a o 15.00 hod. štartuje oficiálne otvorenie. Približne o 16.00 hod. si prídu na svoje fanúšikovia slovenského speváka Martina Haricha, ktorý celý program zakončí svojím koncertom. 

Viac informácií nájdu záujemcovia na webe www.bikekia.sk, môžu však kontaktovať aj linku zákazníckej podpory na telefónnom čísle +421 905 073 073 denne vrátane víkendov od 9.00 do 17.00 hod. alebo o informácie môžu požiadať e-mailom na adrese info@bikekia.sk.

Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
11:30
Strečno
Kolóna
11:30
Strečno
Policajná hliadka
11:29
Oškerda
Kolóna
11:23
Strečno
Prekážka na ceste
11:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia