Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

19 február 2019 - 15:26

Vo fakultnej nemocnici v Žiline majú detskí pacienti unikátnych pomocníkov

Foto: Vo fakultnej nemocnici v Žiline majú detskí pacienti unikátnych pomocníkov
Foto: FNsP Žilina

Nadácia Anjelské krídla venovala pre pacientov pediatrie žilinskej nemocnice prvých 60 kusov unikátnych vankúšov. Ide o pilotný projekt, v rámci ktorého sa Žilina stala prvou nemocnicou na Slovensku. Vankúšik „Anjelik“, ako ho spolu s deťmi nazvali, pomôže najmenším pacientom bojovať so strachom a stresom z hospitalizácie.

„Hospitalizované deti vo veku od troch do siedmich rokov dostanú už na príjmovej ambulancii unikátny vankúšik, ktorý budú mať pri sebe po celú dobu pobytu a následne si ho zoberú domov, kde ho maminka bez problémov operie a môžu ho používať ďalej. Pacientov v tomto veku u nás mesačne hospitalizujeme okolo 80, ročne okolo 860, takže je to pomerne veľká skupina, ktorá bude obdarovaná týmito krásnymi vankúšikmi, ktoré nám poskytla nadácia Anjelské krídla, za čo im veľmi ďakujeme,“ informoval generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igor Stalmašek.

Správkyňa nadácie Anjelské krídla Alexandra Majeríková zdôraznila, že vankúšiky majú deťom pomôcť zvládnuť náročné chvíle a psychický nápor v rámci hospitalizácie. „Projekt sme vytvorili v spolupráci s mojimi kolegami, či už šikovnej psychologičky Barborky Hreusovej, spolupracujeme s lekármi, taktiež sme sa dali dokopy s výtvarníčkou Silviou Fabičicovou, dali sme hlavy dokopy a vytvorili niečo krásne, čo pomôže tým najzraniteľnejším,“ uviedla A. Majeríková.

Zdroj: FNsP Žilina

Myšlienku podporili aj samotní zdravotníci detského oddelenia. „Dieťatko k nám prichádza na príjmovú ambulanciu z domu, kde má svoje zázemie, tu je to pre neho neznáme prostredie, nevie, čo sa s ním bude diať. Vankúšik je taká maličkosť, ktorá môže práve pri prvom kontakte túto situáciu trochu zmeniť,“ vysvetlila zástupkyňa primárky žilinskej pediatrie Dana Mrázová. 

Najmenší pacienti do veku šiestich rokov sú v žilinskej nemocnici hospitalizovaní s rodičom alebo inou blízkou osobou. K dispozícii sú izby, v ktorých sa nachádza súčasne posteľ pre dieťa a pre sprevádzajúcu osobu. „Mení sa vzhľad oddelenia a tiež prístup personálu. Doba sa zmenila, rodičia sú náročnejší, máme tu internet a aj keď je to pozitívne v tom, že rodičia sú v určitom zmysle aspoň trochu pripravení, no musíme to občas dávať do takého poriadku, čo sa týka zdravotníckeho hľadiska. Musíme sa viac rozprávať a jeden druhému začať dôverovať, bez toho to nejde,“ povedala o zmenách na detskom oddelení D. Mrázová.

Generálny riaditeľ nemocnice dodal, že pristupujú nielen k rekonštrukciám, ale i komunikačným školeniam zdravotníkov. „Robíme koučingy pre stredný zdravotnícky personál a pre lekárov. Rozprávame sa s našimi zamestnancami o tom, aby pacienti, ktorí od nás odchádzajú, boli spokojní, aby neboli sťažnosti a aby im vychádzali v ústrety tam, kde sa vyjsť v ústrety, samozrejme, dá. Náročné je to práve na pediatrii. Musí byť spokojný malý pacient, no tiež mama alebo otec,“ uzavrel I. Stalmašek.
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Kolóna
20:14
Radoľa
Kolóna
20:11
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
20:11
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
20:08
Košická
Policajná hliadka
19:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina