Dnes najčítanejšie
Od dnešného dňa sú uzavreté časti diaľnice D1 a D3 pri Žiline z dôvodu rozširovania križovatky
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

07 február 2019 - 14:29

Rok od vraždy Jána a Martiny si vo štvrtok 21. februára 2019 pripomenieme aj v Žiline

Vo štvrtok 21. februára 2019 uplynie rok od chladnokrvnej vraždy Jána a Martiny, ktorá sa stala vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Ján Kuciak pochádzal z neďalekého Štiavnika (okres Bytča), pracoval ako investigatívny redaktor portálu Aktuality.sk, pričom práve jeho práca sa mu stala osudnou. Viac ako 11 mesiacov po vražde má polícia štyri podozrivé osoby, ktoré mali byť zapletené do jej realizácie.

V slovenských mestách opäť prídu do ulíc ľudia, ktorých zvoláva iniciatíva Za slušné Slovensko. V Žiline je stretnutie naplánované na 17:00 hod. na Námestí Andreja Hlinku.  

Text pozvánky organizátorov

Vytváreme spoločenstvo, ktoré žiada novú kultúru spravovania vecí verejných, chce slušnosť, nie aroganciu a nenávisť, volá po pravde a spravodlivosti namiesto klamstva a bezbrehého populizmu. Spoločne sme strhli oponu a dostali možnosť naplno vidieť, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako policajní funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližuje nevinným a slabším. 

Farmári, učitelia, zdravotné sestry a mnohí ďalší boli roky zabúdaní a ich problem odsúvané na okraj, a to len preto, aby krajinu mohli rozkrádať „naši“ ľudia.

Vidíme, že niektorí politici nemajú naďalej problém používať nenávisť a konšpirácie ako pracovnú metódu. Hneváme sa na tých, ktorí nemajú odvahu vyvodiť voči sebe osobnú zodpovednosť. Tituly, hodnosti a funkcie sú pre nich viac ako pokora a úcta k pravde a vzdelaniu. Hanbíme sa z hrubosť a cynizmus ľudí vo verejných funkciách.

Voláme po slušnosti a ako odpoveď prichádza výsmech, osobné útoky a klamstvá. No my sa nevzdávame a ani nevzdáme. Chceme slušné a spravodlivé Slovensko.

Naše požiadavky stále pretrvávajú. Voláme po vyšetrení vraždy Jána a Martiny. Ak sa chceme posunúť ďalej, musíme poznať mená tých, ktorí si túto obludnú vraždu objednali. Voláme po dôveryhodnej vláde, takej vláde a takej politike, ktorá je skutočnou službou všetkým ľuďom, politike, ktorá prináša víziu a riešenia. 

Za rok sme o našej krajine zistili viac ako kedykoľvek doteraz. Je v nej nádej aj sila, ktorá dokázala poslať nedotknuteľných preč z ich pozícii. Svetlo, ktoré dokáže prežiariť tmu. 

Nesmieme však prestať. Vražda Slovensko zmenila a my sa nevzdáme, budeme pokračovať. Každý jeden z nás, každý, kto prichádzal na námestia, každý, kto sledoval dianie a aktívne sa zaujímal, je súčasťou veľkého spoločenstva, na ktoré sme čakali, ktoré tvoríme a je nás stále viac. Ona i on je tá, ten, na ktorých sme čakali. My spoločne sme tí, na ktorých sme čakali.

Ján a Martina, vo vašom mene, v mene všetkých, ktorým je v tejto krajine ubližované, v mene nás všetkých nezabudneme a pokračujeme na slovenských námestiach vo štvrtok 21. februára 2019.  

Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom ochoty a odvahy vytrvať. Nezabudneme! Pokračujeme!

Miesto: Námestie Andreja Hlinku
Dátum: 21.02.2019 - 17:00

411 reakcií


Dopravný servis
Bytčica, Dlhá
Kolóna
14:00
Oškerda
Kolóna
13:30
Bratislavská
Kolóna
13:22
Oškerda
Kolóna
13:13
Bratislavská
Kolóna
13:12
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia