Dnes najčítanejšie
Už na jar by mali v Tepličke nad Váhom, Vrútkach, Bytči a Tvrdošíne pribudnúť prenosné ľadové plochy

30 január 2019 - 11:28

MsHK Žilina dostane dotáciu 160-tisíc eur, scenárov budúceho vývoja je niekoľko

Foto: MsHK Žilina dostane dotáciu 160-tisíc eur, scenárov budúceho vývoja je niekoľko
Foto: ilustračné

Žilinský hokejový klub bude na dohratie aktuálnej sezóny potrebovať ďalšiu finančnú injekciu. Napriek tomu, že exprimátor Igor Choma po neschválení dotácie 540-tisíc eur v lete minulého roka deklaroval, že MsHK Žilina bude stačiť schválených 210-tisíc eur na začatie sezóny, už v decembri museli poslanci schváliť ďalších 70-tisíc eur.

Do najbližšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Žiline bude predložená rozpočtová zmena, ktorej súčasťou je vyčlenenie ďalších 160-tisíc pre žilinský extraligový hokej. Na dnešnej tlačovej konferencii objasnil primátor Žiliny Peter Fiabáne súčasný stav hokeja a naznačil aj niekoľko možností jeho vývoja v budúcnosti.

Klub počas aktuálnej sezóny ukončil zmluvy s piatimi hráčmi, ktorí by inak klub stáli 38 100 eur. Z juniorskej kategórie posilnili “A” mužstvo odchovanci, veľká časť z nich hrá bez profesionálnej zmluvy a bez mesačných odmien. V tíme sa tak postupne zapracovávajú Denis Valášek, Jakub Lackovič, Norbert Gálik, Timotej Suran, Michal Coma a Martin Turian. 

Nové predstavenstvo a dozorná rada chce zefektívniť fungovanie klubu

V kádri MsHK Žilina je aj Marcel Dlugoš, reprezentant SR v kategórii U20 na nedávnych MS v Kanade. Aktuálnym trénerom Vlkov je Stanislav Škorvánek. Vedenie mesta zároveň spresnilo, že aktuálne hráčske zmluvy sú uzatvorené tak, že ich vypovedanie by bolo dnes neekonomické.

Dôvodom je odstupné vo výške dvoch mesiacov a dvojmesačná dĺžka výpovednej lehoty. Predpokladaný koniec sezóny je pritom v apríli, v prípade vyhnutia sa baráži dokonca už vo februári. Značnou zmenou prechádza aj štruktúra klubu, dnes sa na jeho riadení podieľajú na plný úväzok traja ľudia. Primátor vyjadril nespokojnosť s tým, v akom stave klub prebrali:

„Pre mňa ako pre bývalého manažéra boli niektoré zistenia dosť nepredstaviteľné. Urobili sme poriadok a zjednodušili sme celé riadenie, dnes MsHK riadi generálny manažér Ján Nociar, ktorý zodpovedá za bežnú prevádzku. Zároveň bolo zvolené nové predstavenstvo a dozorná rada. Myslím si, že sme všetci na jednej lodi a je tam spoločný pohľad na vec.“ 

Ekonomická analýza nákladov na “A” družstvo obdobie august - december 2018

PoložkaSuma
mesačné odmeny - hráči (vrátane prémií)251 480 €
mesačné odmeny - realizačný tím36 800 €
dodávateľské faktúry (doprava, SBS, strava, výstroj a iné)206 260 €
Spolu494 540 €

Predpokladané náklady na “A” družstvo” na obdobie január - apríl 2018

PoložkaSuma
mesačné odmeny - hráči211 600 €
prémie (predpoklad 1/2 vyhraných zápasov)20 160 €
mesačné odmeny realizačný tím24 080 €
dodávateľské faktúry do 03/201996 000 €
Spolu375 840 €

Predpokladané príjmy od 01/2019 do 04/2019

PoložkaSuma
prenájom ľadovej plochy48 000 €
sponzoring100 000 €
príjem zo vstupného7 200 €
reklamné zmluvy PRO-HOKEJ51 848 €
doplatky z kultúrnych podujatí8 768 €
Spolu215 815 €

Aktuálny priebeh sezóny naznačuje, že MsHK Žilina sa pravdepodobne nevyhne baráži o udržanie sa v extralige. Ak by klub skončil na mieste, vďaka ktorému by nemusel hrať o udržanie, hokejová sezóna sa skončí vo februári. Hráčske zmluvy sú však platné až do apríla, takže existuje predpoklad, že by si hráči aj v takomto prípade nárokovali vyplatenie mesačných odmien.

Vývoj hokeja v Žiline má niekoľko alternatív, tie závisia aj od šikovnosti nového manažmentu a prostriedkov, ktoré sa im podarí zaistiť od sponzorov. Ďalšou možnosťou je odpredaj klubu, schválenie verejnej ponuky plánuje vedenie mesta predložiť poslancom.

V neposlednom prípade je nutné počítať aj s prípadnou účasťou v prvej lige, čo by však prinieslo náročnejšiu vyjednávaciu pozíciu do rokovaní s reklamnými partnermi, nižšiu atraktivitu a perspektívu pre domácich odchovancov z mládežníckych tímov či potenciálne znížený výnos z predaja vstupného. 

„Do zastupiteľstva pôjde návrh na odpredaj akcií MsHK, čiže sme pripravení aj na tento krok - ak by bol záujemca. V prípade, že sa záujemca nenájde, zostáva hokejový klub stopercentnou akciovou spoločnosťou mesta, ale s tým, že manažment dnes už vie, že musí začať rokovať s partnermi a podľa toho, aké veci vyrokuje, Žilina bude hrať extraligu. Ak nevyrokuje dostatočné finančné prostriedky, bude nútená sa tomu prispôsobiť. Sme pripravení aj na nižšiu súťaž, ja to osobne nevnímam ako negatívny krok. Chceme hrať atraktívny hokej a ten vieme hrať aj v nižšej súťaži. Pokiaľ bude atraktívny, budú chodiť aj ľudia. Mojou základnou ambíciou je vrátiť hokeju dôveru diváka a partnerov,“ uzavrel Fiabáne.


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

147 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
04:11
Porúbka
Zver pri ceste
03:44
Bytčica
Uzavretá cesta
03:14
Lavobrezná
Policajná hliadka
22:52
Kvačalova
Zver pri ceste
22:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia