Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní došlo k dopravným nehodám postupne v Tepličke nad Váhom, Strečne a Varíne. Žilina stojí
COVID-19 vývoj situácie v kraji

28 január 2019 - 13:10

AKTUÁLNE: Župní poslanci schválili prevzatie takmer 2/3 akcií Letiskovej spoločnosti Žilina

Foto: AKTUÁLNE: Župní poslanci schválili prevzatie takmer 2/3 akcií Letiskovej spoločnosti Žilina
Foto: ilustračné

Na dnešnom 10. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja schválili poslanci prevod 65,520 akcií Letiskovej spoločnosti Žilina, a. s. od Slovenskej republiky, zastúpenej Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Spolu 72 ks kmeňových akcií v celkovej hodnote 2 094 210 eur získa kraj za symbolické 1 euro.

Štát dlhodobo vlastní 99,53 percenta akcií, približne dve tretiny z nich chce previesť tak, aby bolo nové prerozdelenie majetkovej účasti v pomere 34,01 pre štát a 65,99 pre ŽSK. Návrh vychádza z podpísaného memoranda medzi Žilinským samosprávnym krajom, Žilinskou univerzitou a Mestom Žilina, v ktorom tieto subjekty deklarujú záujem zachovať prevádzku Letiska Žilina, obnoviť pravidelnú dopravu cestujúcich a zabezpečiť ďalší rozvoj letiska.

Dnes predstavujú komerčné lety na letisku približne 1 percento. Väčšina z 8-tisíc uskutočnených letov ročne sú cvičné lety Žilinskej univerzity v Žiline, za čo univerzita platí ročne v priemere 25-tisíc eur. Podľa prílohy navrhovaného materiálu dosiahlo letisko predbežne tržby za rok 2018 na úrovni 144 066 eur. Jeho prevádzku je preto nutné dotovať.

V najbližších rokoch chcú predĺžiť dráhu, dopravcovia z letisiek v Prahe a Viedni rušia príslušné lietadlá z flotily

Podľa finančného plánu až do roku 2023 by sa mal predbežne štát podieľať štátnou pomocou a dotáciami vo výške približne 415-tisíc eur ročne, Žilinský kraj by mal letisko dotovať sumou 160-tisíc ročne. Na úhradu záväzkov z minulosti bude potrebných ďalších 250-tisíc eur.

Podľa priloženej analýzy je v pláne predĺženie runway a spustenie pravidelnej linky na niektoré z okolitých zberných letísk v najbližších rokoch. V návrhu sa uvádza Praha alebo Viedeň. Podľa našich informácií však plánuje ČSA (potenciálne letisko v Prahe) aj Austrian Airlines (potenciálne letisko vo Viedni) rušiť prevádzku menších lietadiel, ktoré by vedeli pristávať na dráhe v Dolnom Hričove.

Podľa portálu airliners.sk sa plánuje Austrian Airlines do roku 2021 zbaviť 18 lietadiel typu Bombardier Dash a nahradiť ich väčšími Airbusmi A320. Flotila Českých aerolinií by mala vo februári 2019 vyradiť lietadlá typu ATR 42-500, ktoré lietali naposledy na pravidelnej linke Žilina - Praha - Žilina.

Lietadlo ATR-42, týmto typom bola zabezpečovaná prevádzka linky Žilina - Praha - Žilina. Autor: Björn Strey – _MG_4574 X, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26605518

V dlhodobom horizonte by podľa analýzy mala byť vzletová a pristávacia dráha predĺžená na dostatočnú dĺžku tak, aby tu mohli operovať najčastejšie používané dopravné lietadlá v komerčnej sfére - Boeing 737 a Airbus A320.

Návrh podporuje aj Mesto Žilina a Žilinská univerzita v Žiline, ktorí v minulosti podpísali s krajom memorandum

Po schválení návrhu má predsedníčka ŽSK Erika Jurinová čas do 31. januára na oznámenie výsledku hlasovania ministrovi dopravy a výstavby SR Arpádovi Érsekovi, ktorý podporil listom prevod akcií. Na zastupiteľstve vystúpil aj primátor mesta Žilina Peter Fiabáne, ktorý tiež návrh podporil:

„Je v strategickom záujme tohto regiónu, aby mal vlastné letisko. Mali by sme hľadať model funkčnej správy letiska, v zahraničí sú prípady, kedy regionálne letiská prosperujú. Nabádam, aby sme sa pozerali na budúcnosť a to, ako riadiť odborne a kompetentne a vtedy som presvedčený, že budeme s dnešným rozhodnutím spokojní.“


Podporu prevodu vyjadril aj súčasný rektor Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Jandačka: „Žilinská univerzita v Žiline podporuje prevod akcií Letiskovej spoločnosti Žilina tak, ako je to uvedené v predloženom návrhu, čo dokazuje aj uzavretie rámcovej spolupráce. Univerzita opakovane deklaruje záujem o zachovanie minimálne súčasnej prevádzky na letisku Žilina. Pre univerzitu je letisko nezastupiteľnou súčasťou hlavnej náplne vo vzdelávaní dopravných pilotov s takmer 65-ročnou tradíciou a tiež v oblasti vedy a výskumu.“

Univerzita plánuje zakúpiť ďalšie výcvikové lietadlá pre študijný odbor profesionálny pilot

Podľa slov rektora je naplánovaný ďalší rozvoj študijného programu profesionálny pilot, o ktorý je stále vysoký záujem. V budúcnosti plánuje univerzita zakúpiť 5 výcvikových lietadiel, čím dôjde k zvýšeniu príjmov letiska. Rektor pripomenul, že UNIZA už spolupracovala v minulosti s Letiskovou spoločnosťou Žilina na niekoľkých projektoch a aktuálne pripravuje projekt INTERREG, v ktorom bude Letisková spoločnosť Žilina partnerom.

Do rozpravy k návrhu sa prihlásilo 18 poslancov, ktorí diskutovali o súčasnom stave aj víziách o prevádzke letiska. Viacerí poslanci upozornili na to, že podľa ich názoru budú prevádzkové náklady výrazne prevyšovať naplánované čísla vo finančnej analýze.

Finančný plán na najbližšie roky. Zdroj: ŽSK

Takisto sa v relatívnom okolí Žiliny nachádza niekoľko letisiek regionálneho rozmeru. Z týchto je podľa zverejnených účtovných výkazov v zisku len to v Košiciach. Na Slovensku sú ďalšími letiskami Piešťany, Poprad či Bratislava, smerom na sever poskytuje regiónu obslužnosť aj Krakow a Katowice.

Poslanci vyjadrili obavu o rentabilitu prevádzky letiska

Iným poslancom chýbali bližšie údaje a ekonomický audit či informácia o tom, či má prevádzaný majetok skutočne takú hodnotu, ako deklaruje ministerstvo. Miroslav Kunsch uviedol, že časť aktív spoločnosti je podhodnotená - napríklad pozemky, ktoré majú účtovne hodnotu blízku nule. Naopak, niektoré budovy sú podľa jeho názoru čiastočne nadhodnotené.

Podpredseda kraja Igor Janckulík odpovedal aj na domnienky, že pripravené návrhy sú málo špecifické a nedostatočne rozpracované: „Pracovná skupina strávila stovky hodín pri rokovaniach bez nároku na odmenu a snažili sme sa vyrokovať najlepšie podmienky. Chceli sme, aby štát vyplatil dlhy, ktoré tam sú, avšak to nebolo umožnené. Máme len dve možnosti - buď berieme alebo neberieme,“ dodal Igor Janckulík.

Poslanci nakoniec po rozsiahlej diskusii návrh schválili, Žilinský samosprávny kraj sa v prípade odobrenia zo strany štátu stane majoritným vlastníkom akcií, v stredu bude o návrhu rokovať vláda. Podľa zástupkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR je tento rok k dispozícii suma 6 miliónov eur na prerozdelenie pre letiská na Slovensku.

Za návrh hlasovalo 44 z 54 prítomných poslancov, 3 sa zdržali a 1 bol proti. Nehlasovalo 6 poslancov.


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
02:27
Strečno
Prekážka na ceste
02:22
Strečno
Zver pri ceste
01:56
Strečno
Iné nebezpečenstvo
23:28
Komenského
Kolóna
22:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia