Dnes najčítanejšie
V Žiline predčasne umierajú kvôli znečistenému ovzdušiu viac ako tri stovky ľudí ročne

07 január 2019 - 10:48

Horskí záchranári hľadali v nedeľu strateného lyžiara a skupinku českých skialpinistov

Foto: Horskí záchranári hľadali v nedeľu strateného lyžiara a skupinku českých skialpinistov
Foto: Horská záchranná služba

V nedeľu 6. januára mali horskí záchranári v Žilinskom kraji ďalšiu rušnú službu. Zasahovali v dvoch prípadoch, kedy hľadali najskôr strateného lyžiara a následne skupinu českých skialpinistov.

V prvom prípade boli horskí záchranári slúžiaci na Kubínskej holi požiadaní v poobedňajších hodinách o pomoc Políciou. Išlo o prípad hľadania lyžiara v okolí lyžiarskeho strediska.

„Po získaní približnej polohy hľadaného, odišli do terénu dvaja horskí záchranári spolu s príslušníkmi polície, ktorí prehľadali prístupovú cestu na Chatu Kubínska hoľa. Lyžiar sa nachádzal v okolí starej cesty na Chatu Kubínska hoľa ktorá ústi na Kazárove, kam bol navigovaný. Na tomto mieste bol vyzdvihnutý policajnou hliadkou a prevezený do lyžiarskeho strediska,“ informuje Horská záchranná služba.

Druhý zásah záchranárov prebiehal taktiež v popoludňajších hodinách, kedy sa s Horskou záchrannou službou spojili prostredníctvom tiesňovej linky 112 traja českí skialpinisti. Dvaja muži a jedna žena počas prechodu hrebeňa Malej Fatry v oblasti Pekelníka stratili orientáciu za nepriaznivých poveternostných podmienok, zlej viditeľnosti a silného vetra.

„Po vyčerpávajúcom blúdení sa rozhodli kontaktovať tiesňovú linku. Na pomoc odišli skialpinistom   dvaja záchranári HZS z Malej Fatry. So skialpinistami zišli na lyžiach ku kabínkovej lanovke, ktorou boli prevezení do Vrátnej. Skialpinisti pokračovali ďalej samostatne,“ uvádza Horská záchranná služba.

Horskí záchranári upozorňujú turistov

Vo vysokohorskom prostredí po výdatnom snežení pretrváva vysoké riziko pádu lavín! V pohorí Malej Fatry platí ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch!

Na hrebeni Malej Fatry je hmla, slabá viditeľnosť, hrebeň je vyfúkaný s veľkými prevejmi, ktoré sú pri strate orientácie a následnom zaťažení veľmi nestabilné.  Vzhľadom na prognózu počasia a podmienky v teréne HZS na dnes vôbec neodporúča žiadne hrebeňové a skialpinistické túry nad pásmom lesa.


0 zdieľaní
Zdroj: Horská záchranná služba

Dopravný servis
Stráža
Jama na ceste
19:37
Budatínska Lehota
Kolóna
19:12
Košická
Policajná hliadka
18:09
Hričovská
Kolóna
17:52
Strečno
Jama na ceste
17:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina