Dnes najčítanejšie
Žilinskí policajti zadržali 25-ročného drogového dílera, našli u neho 36 dávok pervitínu

12 december 2018 - 12:53

Na Žilinskej univerzite sa v piatok uskutoční turnaj robotickej súťaže FIRST LEGO LEAGUE

Foto: Na Žilinskej univerzite sa v piatok uskutoční turnaj robotickej súťaže FIRST LEGO LEAGUE
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

FIRST LEGO® League je najväčšia robotická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl vo veku od 9 do 16 rokov. Zúčastňujú sa jej desiatky tisíc detí na celom svete. Najlepšie tímy postupujú do ďalších semifinálových a finálových turnajov, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a deti sa vo svojich triedach/kluboch pripravujú v tímoch – postavia a naprogramujú roboty a trénujú na súťaž. 

Počas súťaže roboty plnia na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body. Pravidlá súťaže stanovujú, že roboty musia byť postavené výlučne zo stavebníc LEGO® s použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom navrhnutým pre deti. Okrem súťažného turnaja na ihrisku tímy vždy riešia aj tzv. výskumnú úlohu vo svojom okolí/prostredí, ktorú konzultujú s odborníkmi z praxe a prezentujú porote rozhodcov na turnaji. 

Všetky tieto aktivity vedú mladých ľudí ku vzdelávaniu hrou a vlastnou skúsenosťou. Tento rok je stanovená úloha s názvom: INTO ORBIT – Explore living in and traveling through space. Viac o súťaži nájdete na stránkach https://www.first-lego-league.org/. V roku 2008 sa prvýkrát konal slovenský turnaj v Bratislave.

Záujem o súťaž zo strany škôl a žiakov stále rastie a v tomto roku sa regionálne turnaje uskutočnia v šiestich slovenských mestách – Žilina, Banská Bystrica, Bratislava, Poprad, Košice a Žiar nad Hronom. Víťazi regionálnych turnajov postúpia na medzinárodný postupový turnaj s účasťou tímov zo Slovenskej a Českej republiky. 

„Regionálny turnaj v Žiline organizujeme od roku 2012, fotogalériu z posledného ročníka si môžete prezrieť na webe FFL. Po veľkom úspechu a množstve pozitívnych ohlasov nielen od súťažiacich tímov sa vedenie Fakulty riadenia a informatiky rozhodlo poskytnúť priestory na organizáciu súťaže aj v tomto ročníku,“ dodal prodekan pre vzdelávanie FRI UNIZA Viliam Lendel.

Na žilinskom regionálnom turnaji, ktorý sa bude konať 14.12.2018, sa do súťaže zapojí 14 tímov zložených z približne 120 žiakov zo Žiliny, Martina, Bratislavy, Trenčína, Ružomberku, Liptovského Hrádku, Dubnice nad Váhom, Púchova, Trstenej, Podolia a Domaniže. Celkový počet účastníkov a divákov sa odhaduje na 250 ľudí. Akcia bude prebiehať v najmodernejších priestoroch Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.

Harmonogram súťaže

 
Zdroj: FRI UNIZA


Dopravný servis
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:39
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
21:15
Strečno
Zver pri ceste
20:52
Hričovská
Jama na ceste
20:29
Rudinka
Jama na ceste
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia