Dnes najčítanejšie
Policajti namerali v obci Kolárovice ďalšieho nezodpovedného vodiča, rýchlosť prekročil o 59 km/h

03 december 2018 - 16:09

Dnes zasadlo novozvolené Mestské zastupiteľstvo v Žiline, poslanci sa opäť stretnú o týždeň

Foto: Dnes zasadlo novozvolené Mestské zastupiteľstvo v Žiline, poslanci sa opäť stretnú o týždeň

Na dnešnom prvom zasadnutí novozvoleného Mestského zastupiteľstva v Žiline boli oznámené výsledky volieb a následne zložili sľub nový primátor Peter Fiabáne a 29 prítomných poslancov. Zo zasadnutia boli ospravedlnení poslanci Martin Barčík a Martin Kapitulík, ktorí zložia sľuby na najbližšom zasadnutí, ktorého sa zúčastnia.

Slávnostnej časti sa zúčatnili aj končiaci poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline, ktorí opätovne neboli zvolení. Účasťou poctili nové zastupiteľstvo aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Anna Verešová a Ján Marosz, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a rektor Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Jandačka.

S krátkym príhovorom vystúpila predsedníčka kraja Jurinová, ktorá dodala, že verí, že sa smerovanie mesta otočí a odkázala, že sa teší na spoluprácu s mestom. Po nej vystúpil s prejavom aj novozvolený primátor Peter Fiabáne.

Primátor Fiabáne vo svojom príhovore vyzval na spoluprácu.


Sľub, ktorý som práve zložil a silný mandát, ktorý som dostal v komunálnych voľbách, je pre mňa tým najsilnejším záväzkom, ktorý si budem dennodenne uvedomovať počas nasledujúceho štvorročného funkčného obdobia. Tento záväzok je o to silnejším aj preto, lebo počas celej svojej predvolebnej kampane som zdôrazňoval svoju finančnú aj politickú nezávislosť.

Žilinské komunálne voľby sprevádzalo v posledných týždňoch veľa emócií a silná antikampaň na niektorých kandidátov na primátora. Dnes vám chcem zopakovať, to, čo som povedal, keď sme sa dozvedeli volebné výsledky. A to je, že som osobne na druhý deň urobil za týmto všetkým hrubú čiaru, a ponúkam všetkým pomoc a spoluprácu. Chcem byť nestranným primátorom pre všetkých, bez ohľadu na politické presvedčenie či náboženskú orientáciu. Som presvedčený, že tento postoj je tým, ktorý odo mňa občania tohto mesta očakávajú.

Poslanci zároveň schválili aj plat novozvoleného primátora, ktorý bude v zákonom určenej minimálnej výške 3 378 eur. Za návrh na schválenie platu hlasovalo 28 poslancov, zdržal sa jeden. Podľa schváleného harmonogramu sa stretnú mestskí poslanci v roku 2019 na piatich riadnych zastupiteľstvách, k tomu sa môžu pridať mimoriadne.

Peter Fiabáne dnes zasadol do primátorského kresla a viedol prvé rokovanie novozvoleného Mestského zastupiteľstva v Žiline.

Poslankyňa Ľudmila Chodelková upozornila aj na rozostavenie kamier, ktoré by poslanci radi zmenili. Dôvodom je, že aj počas uplynulého volebného obdobia snímali kamery časť poslaneckého zboru odzadu. Primátor vysvetlil, že zmene bráni niekoľko technických problémov, striedať by sa však malo postavenie kamier vľavo a vpravo. 

„Vždy sa budete môcť na to zastupiteľstvo aj patrične pripraviť podľa toho, koho bude kamera snímať,“ dodal s nadsádzkou primátor Fiabáne. Pred budúcim zasadnutím by malo dôjsť aj k spoločnému a individuálnemu foteniu poslancov. Nový primátor zároveň požiadal poslancov, aby v budúcnosti nepredkladali neprerokované návrhy tak, ako tomu bolo v niektorých prípadov v skončenom volebnom období.

Zároveň poslancom odkázal, že majú u neho dvere otvorené: „Sme na začiatku nového volebného obdobia, teším sa na spoluprácu a verím, že bude korektná, otvorená a úprimná. Dvere u mňa sú vám otvorené a urobím všetko preto, aby sa nám dobre pracovalo v tomto volebnom období,“ dodal na záver zastupiteľstva nový primátor.


0 zdieľaní

Dopravný servis
Budatínska Lehota
Kolóna
16:00
Oškerda
Kolóna
16:00
Strečno
Kolóna
15:54
Rudinka
Prekážka na ceste
15:52
Mojšova Lúčka
Kolóna
15:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina