Dnes najčítanejšie
Na sídlisku Hájik napadol 24-ročný muž pravdepodobne pod vplyvom drog staršiu ženu, zadržal ho svedok
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

03 december 2018 - 10:44

Mesto odhaduje, že bikesharing v Žiline spustí začiatkom budúceho roka

Foto: Mesto odhaduje, že bikesharing v Žiline spustí začiatkom budúceho roka
Foto: Mesto Žilina

Dokovacie stanice v meste Žilina pre systém zdieľania bicyklov sú už nainštalované, projekt BikeKia je v poslednej fáze prípravy. V závislosti od poveternostných podmienok bude spustený niekedy začiatkom budúceho roka. Stanice bikesharingu v Žiline sa nachádzajú na dvadsiatich miestach.

„V Nadácii Kia Motors Slovakia sme začali pracovať na príprave projektu zdieľania bicyklov už minulý rok v decembri. Kompletizácia projektovej dokumentácie, súťaž dodávateľov a organizácia realizácie bola časovo náročná. V spolupráci s dodávateľmi a mestom Žilina sme vybudovali 20 staníc na vytýčených lokalitách, ktoré majú spolu 160 dokovacích stojanov so 120 bicyklami. Momentálne nás čaká ešte aktivácia softvérového systému a príprava bicyklov na dvojtýždňovú neverejnú testovaciu prevádzku. Následne bude systém spolu s materiálnym vybavením odovzdaný mestu Žilina. Projekt zdieľania bicyklov je pre nás pokračovaním podpory mobility a veríme, že sa bicykle stanú alternatívnym dopravným prostriedkom pre všetkých Žilinčanov či návštevníkov mesta,“ uviedol Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia. 

Nadácia Kia Motors Slovakia sa bude podieľať aj na financovaní chodu

Nadácia automobilového výrobcu sa podieľa na financovaní projektu, ktorý nesie meno automobilky, sumou 320-tisíc eur. Počas najbližších piatich rokov bude pomáhať mestu financovať aj chod bikesharingu v Žiline. Aktuálne sa súťaží prevádzkovateľ, ktorý bude pre občanov zabezpečovať kompletný servis, údržbu a rovnako tiež distribúciu bicyklov na jednotlivé stanice a samotnú prevádzku aplikácie.

Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta. Zdroj: Mesto Žilina

„Sme radi, že sa nám v spolupráci s Nadáciou Kia Motors Slovakia, napriek náročnosti prípravy, podarilo zabezpečiť celý projekt do konca tohto roka. Všetko pripravujeme tak, aby v čase, keď to počasie začiatkom budúceho roka dovolí, sme mohli bicykle bez zbytočného odkladu vyskladniť a spustiť ich zdieľanie verejnosti,“ zdôraznil žilinský primátor Igor Choma. Cieľom bikesharingu je, aby si ľudia mohli zadarmo zapožičať bicykel na presun v rámci mesta na krátke vzdialenosti. 

„Systém je založený na zdieľaní bicyklov, nie na ich prenajímanie na dlhú dobu. Najväčšia vzdialenosť medzi stanicami je 5 km, väčšina je v rozsahu 500 metrov. Cyklista si tak môže vybrať, kam bicykel vráti. Z rovnakého stojana si ho môže opätovne zapožičať,“ uviedol Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline. Samotný proces zapožičania bude prebiehať formou registrácie cez web alebo prostredníctvom aplikácie a následne pomocou smartfónu si cyklista daný bicykel zo stojanu otvorí. 

Bicykel si budete môcť požičať aj viackrát za deň

„Zo skúsenosti z iných miest vieme, že jedna cesta trvá maximálne 15 až 20 minút. Je dôležité, aby ľudia pochopili, že bicykle sa budú dať efektívne zdieľať, keď ich budú všetci parkovať do stojanov. Užívatelia budú mať možnosť požičať si bicykel zdarma na jednu hodinu, a to viackrát za deň. Stačí vždy do hodiny bicykel vrátiť a požičať si ďalší, a to opäť bezplatne,“ doplnil Dušan Dvořák.

Žilina sa vďaka bikesharingu stane ďalším slovenským mestom, ktoré ide s vývojom dopravného systému dopredu a vytvára podmienky pre ekologickú dopravu. Preprava bicyklom je v poslednom období obľúbenou formou prepravy aj medzi Žilinčanmi.

„Bikesharing v Žiline vítame. Sami sme zvedaví, ako sa to uchytí medzi verejnosťou. Určite by sme chceli, aby sa počet staníc navýšil aj smerom do mestských častí mimo centra, aby to mohli využívať ľudia, pre ktorých by to bolo atraktívne voči individuálnej doprave,“ uzatvoril Marián Gogola z Občianskeho združenia Mulica.

101 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Estakáda
Jama na ceste
21:24
Strečno
Policajná hliadka
21:23
B. S. Timravy
Policajná hliadka
21:07
Rajecká cesta
Práca na ceste
20:57
Strečno
Iné nebezpečenstvo
20:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia