Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Z vraždy 16-ročného chlapca obvinili jeho 16-ročnú kamarátku

30 november 2018 - 11:07

Žilina sa stala najmodernejším mestom na Slovensku, má nové SMART LED osvetlenie

Foto: Žilina sa stala najmodernejším mestom na Slovensku, má nové SMART LED osvetlenie
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina v uplynulých dňoch ukončilo modernizáciu verejného osvetlenia, ktorá prebiehala od augusta 2017. Celkovo sa počas nej vymenilo až 3 198 svietidiel. Z nového osvetlenia má 2 060 stožiarov možnosť diaľkového ovládania, čím sa Žilina stala najmodernejším mestom na Slovensku.

Počas rekonštrukčných prác sa tiež vymenilo 50 nových rozvádzačov, ktoré umožňujú ovládať svietidlá a sú pod dohľadom centrálneho dispečingu. Zrealizovalo sa viac ako 71 kilometrov ručných výkopov. 

Verejné osvetlenie sa vymenilo v uliciach na sídlisku Hájik, SolinkyHliny, zmodernizované osvetlenie osvetľuje tiež cesty na Bôriku, v Starom meste a hlavné ťahy. Druhá etapa modernizácie verejného osvetlenia plynulo nadviazala na prvú, počas ktorej sa zrekonštruovalo osvetlenie na sídlisku Vlčince a v časti Malá Praha.

Investícia vo výške takmer 8 miliónov EUR

Celkovo sa na tento účel preinvestovalo počas 16 mesiacov približne 7,86 milióna EUR. Modernizácia bola podľa primátora Žiliny Igora Chomu potrebná, osvetlenie bolo už technicky zastarané a miestami sa rozpadávalo. Dnes už budú obyvateľom týchto miestnych častí svietiť na cestu a chodníky nové LED svietidlá s vysokou účinnosťou a dlhou životnosťou.

„Podarilo sa nám vybudovať dokonca úplne nové verejné osvetlenie na Veľkomoravskej ulici a Hlinskej ulici, kde sa osvetlil dlhý peší chodník od veľkogaráží po Váhostav a po novom svieti tiež dlhodobo neosvetlený chodník Na Malý Diel v smere od Bôrika a Univerzitná ulica. Kompletne nanovo vysvietená je i Rosinská cesta,“ uviedol žilinský primátor Igor Choma. 

Mesto ušetrí vďaka novým svetlám ročne približne 60 percent nákladov. Úspora sa týka nielen nákladov na spotrebu elektrickej energie, ale aj nákladov na údržbu. Ušetrené prostriedky tak bude môcť samospráva opäť investovať do zlepšenia a rozšírenia verejného osvetlenia v ďalších častiach mesta.

Svietidlá pribudli aj na uliciach, ktoré boli doteraz bez verejného osvetlenia

V rámci rekonštrukcie verejného osvetlenia v Žiline boli vo viacerých častiach mesta vybudované úplne nové rozvody a osadené stožiare. Doteraz tmavé ulice bez akéhokoľvek osvetlenia majú kompletné verejné osvetlenie s technológiou LED. Medzi takéto lokality patria napríklad ulice Univerzitná, Hviezdoslavova, Rosinská a Vysokoškolákov.0 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
08:29
Rajecká cesta
Jama na ceste
08:29
Veľká Okružná
Kolóna
08:28
Bytčická
Dopravná nehoda
08:22
Strečno
Stacionárny radar
08:22
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina