Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V žilinskej nemocnici prijali pacienta s koronavírusom, 62 zamestnancov je v karanténe

09 november 2018 - 11:05

V priestoroch žilinskej radnice prebiehajú počas novembra dve unikátne výstavy

Foto: V priestoroch žilinskej radnice prebiehajú počas novembra dve unikátne výstavy
Foto: Mesto Žilina

V priestoroch žilinskej radnice prebiehajú počas novembra 2018 dve unikátne výstavy. Na prízemí je nainštalovaná Príležitostná výstava k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny, venovaná na pamiatku mužom, chlapcom a všetkým tým, ktorí sa nevrátili z vojny.

Zbierka autora Milana Reviľaka predstavuje návštevníkom 80 listov a 60 historických dokumentov, medzi ktorými sú napríklad známky, pohľadnice, lístky poľnej pošty, služobné i súkromné listy či obálky. Výstava je doplnená známkovou tvorbou 26 poštových správ zo sveta, príležitostnými pečiatkami a mincami z obdobia rokov 2014 - 2018.

Odtlačok príležitostnej pečiatky, vyrobenej špeciálne pre túto príležitosť, mohli získať aj návštevníci vernisáže. Tí, ktorí vernisáž nestihli, si tento odtlačok môžu nechať oraziť ešte dnes na pobočke Slovenskej pošty na Sládkovičovej ulici.

Výber vystavených originálov prinesie divákovi jedinečný filatelistický pohľad na 1. svetovú vojnu od jej začiatku v roku 1914 až do jej skončenia v roku 1918. Práve koniec bojov v prvej svetovej vojne si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň veteránov. Ich česť a pamiatku si v tento deň pripomenie celá Európa o 11 hodine a 11 minúte zvukom zvonov a sirén. Sirény sa rozozvučia aj v Žiline.

Druhou výstavou, ktorá zdobí priestory žilinskej radnice, je výstava diel akademického maliara Pavla Mušku. Autor je všestranne nadaný výtvarník, okrem textilných tapisérií, monumentálnej tvorby a akvarelov sa venuje tiež olejomaľbe, a práve svoje maľby predstavuje žilinským návštevníkom na výstave. Východiskom pre jeho súčasné abstraktne vyzerajúce krajiny a kompozície, sa stali skutočné záznamy prírody a krajinárskych motívov.

Popri krajine tvoria samostatnú kapitolu jeho tvorby portréty, na ktorých zvečňuje prevažne jemu najbližšie osoby. Výstavu malieb Pavla Mušku si môžu návštevníci pozrieť do 30. novembra 2018 a Príležitostná výstava k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny potrvá do 16. novembra.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

4 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
06:41
Lavobrezná
Prekážka na ceste
19:09
Oškerda
Prekážka na ceste
18:07
Strečno
Jama na ceste
17:54
Vranie
Stacionárny radar
17:24
Zobraziť aktuálne hlásenia