Dnes najčítanejšie
Svetová bojová show ENFUSION zavíta po roku opäť do TIPSPORT arény v Žiline už 27. apríla

07 november 2018 - 16:14

„Priatelia Stonožky“ pomáhajú v žilinskej nemocnici viac ako 16 rokov

Foto: „Priatelia Stonožky“ pomáhajú v žilinskej nemocnici viac ako 16 rokov
Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Občianske združenie „Priatelia Stonožky“ dlhodobo spolupracuje so žilinskou nemocnicou, intenzívne partnerstvo začalo od roku 2002. „Stonožkárom“, ako sa členovia a podporovatelia združenia nazývajú, sa odvtedy podarilo finančne pomôcť jednotlivým oddeleniam nemocnice sumou 82.099,36 eur a 3.156 USD.

Dnes si od združenia prevzalo darovacie listy sedem oddelení (fyziatria, balneológia a rehabilitácia; vnútorné lekárstvo; chirurgia; dermatovenerológia; neonatológia; úrazová chirurgia a anestéziológia a intenzívna medicína), ktoré získali nové vybavenie a prístroje v hodnote takmer 15-tisíc eur.

„Podarilo sa nám zrekonštruovať sociálne zariadenie pre pacientov na kožnom oddelení a nakúpiť viac ako 130 položiek rôzneho prístrojového i materiálneho vybavenia,“ priblížil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek. Vyzdvihol najmä novú odsávačku na jednotke intenzívnej starostlivosti oddelenia chirurgie a moderný prístroj na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny na vysokoúčinné podávanie liekov aerosólom.

Nová odsávačka na jednotke intenzívnej starostlivosti oddelenia chirurgie. Zdroj: FNsP Žilina

„Stonožkári“ získavajú finančné prostriedky predajom deťmi maľovaných vianočných pohľadníc, tiež z podielových daní, zbierok a iných akcií. Pre „Stonožku“ maľujú deti vo veku od piatich až do 15 rokov. „Týmto talentovaným deťom, ktoré nakreslili už tisíce vianočných obrázkov pod vedením učiteliek Lajčiakovej, Bohuníckej a Hrivíkovej zo ZŠ Jarná a ZUŠ F. Špániho v Žiline, patrí veľký obdiv a poďakovanie,“ uviedla predsedníčka Občianskeho združenia „Priatelia Stonožky“ Daniela Popluhárová.

Predaj vianočných pohľadníc podporil v minulom roku aj Štátny komorný orchester Žilina. Vďaka riaditeľovi orchestra Vladimírovi Šalagovi boli pohľadnice k dispozícii počas všetkých vianočných koncertov. „Veľké ďakujem patrí všetkým, vďaka ktorým môžeme pomáhať nemocnici, obzvlášť spoločnosti PSL, a. s. Považská Bystrica a jej riaditeľovi Achimovi Stuhlmannovi, za ich každoročné podielové dane poukázané nášmu združeniu,“ doplnila D. Popluhárová.

„Každá takáto pomoc je pre nás vítaná, robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme znížili modernizačný dlh, ktorý nemocnica tlačí pred sebou. Nedokážeme však finančne pokryť všetky rekonštrukcie a nákupy hneď, preto sme vďační našim partnerom, ktorí nám pomáhajú posúvať sa rýchlejšie vpred,“ uzavrel I. Stalmašek.

Vianočné pohľadnice si môžu pacienti v žilinskej nemocnici zakúpiť už v týchto dňoch. Aktuálne ich nájdu na rehabilitačnom, internom a kožnom oddelení. Pohľadnice je možné získať aj priamo cez občianske združenie „Priatelia stonožky“, bližšie informácie na www.centipedefriend.org.


0 zdieľaní
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Dopravný servis
Predmestská
Kolóna
17:14
Rajecká cesta
Policajná hliadka
17:13
Veľká Okružná
Kolóna
17:12
Oškerda
Kolóna
17:12
Radoľa
Kolóna
17:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina