Dnes najčítanejšie
Mladšie žiačky Žiliny získali bronzové medaily na turnaji Slovak Open Handball U12 2022

21 august 2018 - 16:26

Žilinská župa chce riešiť kolóny v Ružomberku, navrhuje odkloniť vozidlá z východu

Foto: Žilinská župa chce riešiť kolóny v Ružomberku, navrhuje odkloniť vozidlá z východu
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Žilinská župa ponúka pomoc pri riešení neúnosnej dopravnej situácie v Ružomberku. Prichádza s návrhom obchádzky, na ktorú by bolo možné odkloniť cestujúcich z východu Slovenska do Banskej Bystrice. Vodiči by sa tak vyhli vyťaženému hlavnému ťahu cez centrum mesta.

Centrom Ružomberka prejdú denne desaťtisíce vozidiel, ktoré zväčša uviaznu v kolónach vznikajúcich od diaľnice pri v Ivachnovej až po križovatku pri papierenskej fabrike v Ružomberku. Situácia v meste počas dopravných špičiek je kritická a dostavba diaľnice, ktorou vodiči obídu centrum dolného Liptova sa posunula až na rok 2022. Žilinská župa navrhla spôsob, ktorý by túto situáciu pomohol vyriešiť.

„Jednou z možností, ako zmierniť tlak na križovatku pri Mondi SCP, je umožniť osobným autám, ktoré chcú pokračovať smerom do Banskej Bystrice, aby využili obchádzku cez Partizánsku Ľupču, Liptovskú Lúžnu a Liptovskú Osadu, kde by sa napojili na hlavnú cestu smerom na Donovaly. Veľa vodičov by radšej zvolilo túto trasu, ako dlhé čakanie v kolóne,“ povedal podpredseda ŽSK a poslanec NR SR Igor Janckulík.

Kraj navrhuje, aby sa na oprave cesty podieľal štát

Navrhovaná obchádzka by viedla cez cestu v správe Žilinskej župy, ktorá v minulosti slúžila aj ako náhradná trasa pre transporty vojakov a techniky. Z veľkej časti je v dobrom stave,  kritický je však zhruba desať kilometrový úsek medzi Partizánskou Ľupčou a Liptovskou Lúžnou a na jeho oprave by sa mohol podieľať štát.

„Župa na opravu, ktorou by cestu dala do pôvodného stavu, peniaze nemá, no vzhľadom k zlej dopravnej situácii, ktorá súvisí s nedostavanou diaľnicou by to mohol zaplatiť štát v rámci vyvolanej investície,“ povedal Janckulík.

Aby mohla cesta slúžiť ako náhradná dopravná spojnica, musí byť opravená. „Teraz je na rade štát. My máme záujem na rýchlom ukončení kritickej situácie v Ružomberku. Prišli sme s riešením, ktoré by pomohlo nielen Ružomberčanom, ale všetkým cestujúcim z východu Slovenska smerom na Banskú Bystricu, odľahčilo by sa mesto, skrátili kolóny a urýchlila doprava. Týmto by sme chceli apelovať na vládu, aby náš návrh zvážili a podnikli kroky na jeho rýchlu realizáciu,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Riešenie ako dočasné do doby dostavania diaľnic

Ako ďalej ubezpečil vicežupan Janckulík, obyvatelia dotknutých obcí sa obávať nemusia, obchádzka by bola určená len osobným vozidlám. Dočasne by sa síce zvýšilo dopravné zaťaženie, po dobudovaní diaľnice by sa však doprava odklonila tým smerom a obciam by ostali opravené cesty.

Minulý týždeň už prebehli prvé stretnutia zástupcov Žilinskej župy s predstaviteľmi miestnych samospráv. Prvé reakcie boli pozitívne, podmieňujú to bezpečnostnými opatreniami. Takýchto stretnutí bude niekoľko. Je dôležité, aby ľudia v obciach mali všetky potrebné informácie. „Som presvedčený, že nakoniec nájde župa, dediny a štát kompromis, ktorý bude vyhovovať každému,“ uzavrel.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Kolóna
08:15
Lavobrezná
Prekážka na ceste
08:15
Na Horevaží
Prekážka na ceste
08:14
Mojšova Lúčka
Kolóna
08:11
Hálkova
Kolóna
08:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina