Dnes najčítanejšie
VIDEO: Žltý Anjel nesúhlasí s opatrnosťou hasičov pri horiacej cisterne v Žiline, ktorá obmedzila dopravu

12 november 2014 - 16:23

Od dnes jazdí v Žiline 5 nových autobusov

Žilina 12. 11. 2014 – Mesto Žilina a Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. pokračujú v obnove vozidlového parku. Už dva roky je v prevádzke 15 nových trolejbusov, teraz k nim pribudlo 5 nových klimatizovaných a nízko podlahových autobusov typu Solaris Urbino. Krátko po slávnostnom odovzdaní boli nové autobusy spustené do prevádzky.

Slávnostné spustenie nových autobusov do prevádzky sa uskutočnilo na Námestí Andreja Hlinku v stredu 12. novembra 2014 za účasti primátora mesta Žilina Igora Chomu, riaditeľa Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o. Jána Barienčíka a konateľa poločnosti SOLARIS SLOVAKIA, s.r.o. Ľubomíra Melichara. Kultúrny program obohatili deti z Detského folklórneho súboru Lieska.

Autobusy typu Solaris Urbino svojimi výhodami skvalitnia mestskú hromadnú dopravu v Žiline a zatraktívnia ju vo vzťahu k cestujúcim. Všetkých 5 autobusov je plne klimatizovaných, a to osobitne v kabíne pre vodiča a osobitne v priestore pre cestujúcich. Autobusy sú kompletne nízko podlahové, takže cestujúci už nebudú musieť pri nastupovaní prekonávať výškový rozdiel medzi nástupnou hranou nástupišťa a podlahou vozidla. Prípadný rozdiel medzi nástupnou rovinou a podlahou autobusu môže vodič ešte viac znížiť pomocou tzv. kneelingu (mierne nakláňanie vozidla v zastávke smerom k nástupnému ostrovčeku).

„Postupne napĺňame zámer obnoviť celý vozidlový park dopravného podniku, takže k novým trolejbusom pribudli aj prvé nové autobusy. Vychádzame taktiež v ústrety hendikepovaným cestujúcim, pretože tieto moderné autobusy sú vybavené nástupnou vyklápacou plošinou pre vozíčkarov. Vo výbave je aj vonkajší hlásič smeru a čísla linky pre nevidiacich,“ konštatuje primátor mesta Žilina Igor Choma.

Nové autobusy majú motory najmodernejšieho radu a sú ekologické – emisná trieda Euro 6. Súčasťou ich výbavy je aj kompletný a moderný elektronický informačný a tarifný systém, nechýba ani kamerový systém a vozidlá sú vybavené dopytovým otváraním dverí. Nové vozidlá sú v štandardnom farebnom vyhotovení žltá, zelená a biela a do ostrej prevádzky boli spustené v istý deň. Nákup nových autobusov je kompletne financovaný z vlastných zdrojov, bez úveru, vo výške 990 000 €.

Staré vozidlá, ktoré dopravný podnik vyradí, si vyžadovali neúmerne veľké prostriedky na údržbu a ich prevádzku. Priemerný vek autobusov, ktoré budú vyradené z prevádzky, je takmer 19 rokov.

zdroj: TS Mesto ŽilinaDopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
01:39
Strečno
Jama na ceste
23:00
Strečno
Jama na ceste
22:55
Lavobrezná
Policajná hliadka
22:26
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina