Druhého tohtoročného pochodu Vrba Wetzler Memorial sa zúčastní viac ako 70 ľudí


Foto: Druhého tohtoročného pochodu Vrba Wetzler Memorial sa zúčastní viac ako 70 ľudí Foto: upn.gov.sk

V pondelok vykročí z priestorov smutne známeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime viac ako 70 ľudí na pochod Vrba Wetzler Memorial. Ten kopíruje zhruba 130 km dlhú trasu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli peši z koncentračného tábora na Slovensko, do obce Skalité.

Neskôr pokračovali vlakom do Žiliny. Podujatie už piaty rok organizuje česká a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci s Fedorom Gálom. Partnerom projektu je Nadácia Milana Šimečku a o.z. Stanica Žilina-Záriečie.

Viac ako sedem desiatok účastníkov zo Slovenska, Česka, Veľkej Británie, Francúzska, ale aj iných krajín bude putovať od pondelka z väčšej časti po území Poľska smerom ku hranici so Slovenskom. Podobný pochod sa už druhý rok po sebe uskutočnil aj začiatkom júla 2018. Trasa pochodov je vytýčená podľa opisov úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom s odborným výkladom profesionálneho sprievodcu Róberta Schmidta.

V sobotu 11. augusta o 9h00 sa účastníci presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni, kde bude spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu vytvoreného slovenským sochárom Ferom Guldanon, ktorý tam osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014.


Neskôr peší pochod zostúpi do obce Skalité. Tam bude na priečelí vlakovej stanice predseda Židovských náboženských obcí v Žiline Pavel Frankl slávnostne odhaľovať pamätnú tabuľu venovanú odvahe Ondreja Čaneckého a obetiam deportácií  židovských občanov Slovenska do nacistických vyhladzovacích táborov v roku 1942.

Čanecký je jedinou podľa mena známou osobou z tých, ktoré na ceste úteku Vrbovi a Wetzlerovi pomohli. Časť účastníkov sa v zhruba rovnakom čase zastaví aj na cintoríne (za riekami), kde je hrob manželov Čaneckých. Z Kysúc sa pochod už vlakom, podobne ako kedysi Vrba s Wetzlerom, presunie do Žiliny, kde na Hollého ulici navštívia bývalý židovský starobinec a autentické podpivničené priestory, kde dvaja hrdinovia napísali správu o skutočnom cieli deportácií židov, ktorým bolo masové vyvražďovanie.

Záver pochodu bude v Novej synagóge v Žiline v sobotu 11. augusta o 18.00. Okrem príhovoru Pavla Frankla je pripravený moderovaný rozhovor s účastníkmi pochodu. Cena Nadácie Vrba-Wetzler Memorial (vedenej v Nadácii Pontis) bude tento rok udelená Jozefovi Ondriašovi In memoriam.

Išlo o policajného úradníka zo Sniny, ktorý nezištne pomohol dvom iným utečencom, Arnoštovi Rosinovi a Cz. Mordowiczowi. Cenu preberú pozvaní členovia rodiny. Čas medzi premietaním dvoch dokumentárnych filmov – Zachor a Kroky na hrane – bude venovaný hudobnému vystúpeniu huslistky a speváčky Miriam Kaiser. Večer v žilinskej Synagóge je prístupný širokej verejnosti bez vstupného.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: ICEJ Slovensko