Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Od budúceho pondelka sa otvoria všetky obchody, pre vstup bude potrebný test
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

02 marec 2021 - 12:13

FOTO: Dobrovoľníkom sa podarilo zachrániť stĺpy z niekdajšej martinskej synagógy, budú súčasťou pamätníka

Zdroj: Reštart Martina

Dobrovoľníkom zo združenia Reštart Martina sa v uplynulých dňoch podarilo zachrániť stĺpy z niekdajšej martinskej synagógy, ktorá stála v tesnej blízkosti súčasného Národného cintorína a bola zbúraná v 70. rokoch minulého storočia. Od tohto času ležali oporné stĺpy na jednom mieste:

„Samotné stĺpy ležali takmer 50 rokov na jednom z dvorov na Ľadovni, kam si ich odniesol istý pán. Krátko na to však umrel a jeho manželka pre ne nenašla zmysluplné využitie, preto ich nechala desiatky rokov oddychovať presne na tom istom mieste, kam ich prvotne uložili,“ vysvetľuje Milan Ftorek zo združenia.

Martinská synagóga bola postavená v maurskom slohu, po roku 1945 prestala slúžiť pôvodnému účelu a stal sa z nej sklad a sušiareň. V roku 1974 rozhodli o jej zbúraní. Kam zmizol materiál z budovy nie je doteraz známe, nadšencom sa podarilo vypátrať aspoň stĺpy.

„Stĺpy z martinskej synagógy sú momentálne na stráženom a bezpečnom mieste a čakajú na svoje využitie - pomôžu mestu Martin stať sa opäť raz o niečo kultúrnejším. Budú totiž súčasťou pamätníka martinských obetí holokaustu, ktorého realizáciu pripravuje naše združenie v spolupráci s Židovskou náboženskou obcou,“ dodáva predseda združenia Reštart Martina.

 

 

 

 80 reakcií


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
22:13
Priemyselná
Jama na ceste
22:10
Strečno
Jama na ceste
21:56
Lavobrezná
Jama na ceste
21:11
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia