Zmeny na ulici Vysokoškolákov

Odpovedať      Založiť novú tému

Zmazaný používateľ Pridané: 18.12.2017 - 18:52

Už dlhšiu dobu sa spomínajú plánované zmeny v doprave na ulici Vysokoškolákov. Ide o vybudovanie troch nových kruhových križovatiek, zrušenie jednej a prebudovanie zvyšných dvoch. Okrem toho má byť táto ulica v celej dĺžke štvorpruhová. S prácami sa postupne začína: mesto robí štúdie a KIKA sa už začína stavať, takže prvej prerobenej križovatky sa dočkáme asi v budúcom roku. Preto ma zaskočila informácia, že mesto v týchto týždňoch realizuje novú svetelnú signalizáciu pre peších na priechode pri zastávke Fatranská smerom k "Jame". Tento semafor sa už spomína aj vo verejnom obstarávaní na správcu. https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/411842

Môže Žilinak preveriť z akého dôvodu sa realizuje tento semafor a práve na tomto mieste, keďže podobných priechodov s hustou dopravou je v jeho okolí, ako aj v celej Žiline hneď niekoľko a všetky si vystačia so samostatným nasvietením? Okrem toho, tento priechod existuje iba pár rokov a dovtedy sme si vystačili aj bez neho.
Nie je nehospodárne stavať svetelnú signalizáciu na ceste, ktorá má byť už v najbližších rokoch prebudovaná a rozšírená a v tesnej blízkosti sa postaví nová kruhová križovatka, takže bude musieť byť tento semafor zrušený? Predpokladám, že súčasťou novej križovatky budú aj bezpečné priechody pre peších s potrebným nasvietením a ostrovčekmi.
Na tejto ulici je frekventovaná premávka liniek MHD. Nie je vytvorenie semafora, ktorý bude brzdiť trolejbusy (aj keď nie všetky a väčšinou iba o pár desiatok sekúnd) v rozpore s myšlienkou preferencie MHD, ktorú mesto presadzuje?

Čo sa týka preferencie, tak mesto zverejnilo detailné súťažné podklady, čo je tip na samostatný článok. Na viacerých križovatkách budú vymenené alebo doplnené detektory, vybuduje sa kamerový systém a inteligentné riadenie dopravy. Časť Komenského a Fándlyho sa zmení na trojpruh a pod nemocnicou bude po novom svetelne riadená celá križovatka. https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-dokumentov/detail/910172Odpovedať      Založiť novú tému