Mesto Žilina a Nadácia Kia Motors Slovakia slávnostne otvorili pump-trackovú dráhu na Vodnom diele


Foto: Mesto Žilina a Nadácia Kia Motors Slovakia slávnostne otvorili pump-trackovú dráhu na Vodnom diele
Galéria: 17 fotiek
Foto: TS Mesto Žilina a Nadácia Kia Motors Slovakia

Primátor mesta Žilina Igor Choma, prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia Dae-Sik Kim a majster sveta v mestských zjazdoch na bicykloch Filip Polc dnes spoločne prestrihnutím pásky slávnostne otvorili pump-trackovú dráhu v rámci novovybudovaného Bike parku na Vodnom diele v Žiline.

Autorom dráhy je Filip Polc a jej výstavbu zrealizovala a financovala Nadácia Kia Motors Slovakia.Pump-tracková dráha dlhá 180 metrov je tak od dnešného dňa prístupná pre širokú verejnosť. Môžu ju využívať cyklisti, kolobežkári, korčuliari či skejtbordisti.

Na špeciálne upravenej dráhe je možné jazdiť bez pedálovania a rýchlosť získavať presúvaním ťažiska - odľahčovaním a následným zatláčaním do vĺn a klopených zákrut. Tento spôsob ovládania bicykla pripomína pumpovanie, z čoho vychádza aj samotný názov. Jazda na pump-tracku pomáha zvyšovať silu, výdrž aj kondíciu.

Výstavbu inicioval Peter Zánický, zafinancovala ju Nadácia Kia Motors Slovakia

„Žilinské vodné dielo je skvelá lokalita pre cyklistov a korčuliarov, ktorí tu každý deň aktívne trávia svoj voľný čas. Každý jeden projekt, ktorý rozšíri možnosti športovania v našom meste je veľké plus. Preto verím, že nová dráha bude pre všetkých jedinečným oživením a nájde si množstvo fanúšikov,“ uviedol primátor Žiliny Igor Choma.

Autorom myšlienky bol Peter Zánický, ktorý výstavbu inicioval. Následne si mesto nechalo vypracovať projekt, ktorého realizáciu zabezpečila a zafinancovala sumou 158 693 eur Nadácia Kia Motors Slovakia prostredníctvom dodávateľskej firmy Extreme sport fabrik s.r.o.


Filip Polc inštruuje mladých jazdcov. Zdroj: Nadácia Kia Motors Slovakia

„Aj táto pump-tracková dráha je dôkazom toho, že ľudia majú neustálu potrebu zlepšovať sa, rozvíjať svoje zručnosti a prekonávať nové výzvy. Nový športový areál je ďalšia úspešná aktivita Nadácie Kia Motors Slovakia v spolupráci s mestom Žilina a partnermi Pumptrack Slovakia a Vodohospodárska výstavba. Naším cieľom je podporovať deti a mládež, ich možnosti športovať a viesť ich tak zdravšiemu životnému štýlu,“ povedal Dae-Sik Kim, predseda správnej rady Nadácie Kia Motors Slovakia a CEO Kia Motors Slovakia.

Na mieste sa nachádzajú aj dve inteligentné lavičky, mesto plánuje Wi-fi pripojenie

Na pump-tracku si zajazdí široká skupina ľudí, od malých detí až po profi bajkerov. Je to bezpečná forma, ako sa naučiť pracovať s bicyklom, skejtom, korčuľami či kolobežkou.

Galéria: 17 fotiek

„Každá vlna, ktorú prejdete vás zrýchľuje a posúva vpred. Pump-track je naozaj pre každého ako vhodná forma tréningu pre všetky kolesové športy. Získané zručnosti je potom ľahké zúročiť aj pri jazde po cestách, no najmä v prírodnom teréne,“ vysvetlil Filip Polc, majster sveta v mestských zjazdoch na bicykloch, ktorý na otvorení dráhy predviedol svoju Bike Show. Správnu techniku jazdenia na dráhe si mohli už od rána vyskúšať i deti zo žilinských základných škôl, ktorým boli počas celého dňa k dispozícii profesionálni inštruktori.

Okrem samotnej pump-trackovej dráhy sú v areáli osadené lavičky (z toho 2 inteligentné), cyklostojany, koše, infotabule a prístrešok. Mesto Žilina vysadilo v jeho okolí okrasnú zeleň a v priebehu roka tu pribudne aj osvetlenie, kamerový systém a stabilné wifi pripojenie.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina a Nadácia Kia Motors Slovakia