Opatrenia pre zvýšenie viditeľnosti na cestách!


Foto: Opatrenia pre zvýšenie viditeľnosti na cestách!

Mnohým nehodám sa dalo, respektíve dá veľmi jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky, tak zo strany vodičov áut, ako aj zo strany chodcov. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.

Reflexný prvok vidieť na 200 metrov

Použitie reflexných prvkov prispieva k bezpečnosti a znižuje riziko stretu vozidla s chodcom. Aj najzraniteľnejší účastníci by si mali chrániť vlastný život a zdravie, okrem dodržiavania predpisov aj zviditeľnením sa použitím reflexných prvkov. Od začiatku tohto roka sa rozšírila v zákone o cestnej premávke povinnosť pre chodcov, ak idú po krajnici alebo po okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti musia mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 €.  Tieto zmeny si vyžiadal vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.

Pripravte sa na kratšie dni

V najbližších dňoch dôjde k zmene letného času, čím sa skrátia dni. Do práce i z práce budeme chodiť za tmy. S jesenným počasím ide ruka v ruke ranná hmla, dážď a mokré cesty. Blíži sa sviatok všetkých svätých, kedy si uctievame zosnulých. Už teraz polícia eviduje zvýšený pohyb okolo cintorínov a kostolov. To sú ďalšie dôvody zviditeľniť sa na cestách a predísť tak neželaným nehodám.

Rozžiarte sa farbami

• Viditeľnosť je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu, a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.
• Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby Vás bolo dobre vidieť za svetla i v tme.  Na výber sú napríklad reflexné vesty, reflexné pásy zámkové a elastické a rôznofarebné reflexné nálepky.
• Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici).
• Reflexné predmety umiestnite najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene,  cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky môžete nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.
• Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.
• Zviditeľniť by sa mali aj starší ľudia, práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb. Ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom.
• Zvýšte opatrnosť pri prechádzaní cez cestu a na neosvetlených miestach, kde chýba chodník a ste nútení ísť pri okraji vozovky.
• Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu.
• Ostražití a pozorní by mali byť aj samotní vodiči, a to najmä na miestach so zvýšeným pohybom chodcov. Predovšetkým v okolí škôl, nákupných centier, cintorínov a podobne.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu